kurumsal-kimlik4

Her markanın kendine özgü bir çizgisi vardır. Özellikle isim yapmış, dünya çapında ün kazanmış markalar, özgün olmaya ve diğer markalara benzememeye özellikle dikkat ederler. Kurumsal firmalar için, kurumsal kimlik tasarımlarının özgün olması, diğer firmalar arasında belirginleşebilmek adına önemlidir. Kurumsal bir firma olabilmek için en önemli koşul, özgün bir fikre ve özgün bir çizgiye sahip olmaktır. Apple firması bu konuda verilebilecek en iyi örneklerden biridir. Firma özgün bir fikri ve görülmemiş bir duruş ile piyasa girmiş ve duruşunu hep korumuştur.

Tutarlı olmak piyasada yer edinebilmek adına oldukça önemlidir. Sürekli dengesiz bir şekilde düşüş ve yükselişe sahip firmalar müşterilerin gözündeki güven kaybeder. Bunun yerine istikrarlı bir şekilde ilerleyen firmaları tercih ederler.Pahalı markalar, bir yüksek fiyatlarına rağmen istikrarlı ilerleyişleri sayesinde düzenli ve sadık müşteriler kazanırlar. Talep ettikleri paranın karşılığını beklene kaliteyi tutarlı olarak sağlayarak müşterilerine verirler. Bu sayede de kalıcı müşteriler kazanırlar. Kalite de tutarlılık markalar için oldukça önemlidir.

Ürün kalitesinde düşüş görülmesi durumunda müşteriler markaya olan bağlılıklarını kaybedebilirler. Örneğin Apple piyasa sürdüğü ürünleri, birden kalitesiz bir şekilde sürmeye başlasa ve bunun arkasında duramasa yavaş yavaş piyasadan silinir. Bu sebeple zirveye oturmuş firmalar kalitelerini düşürmemek adına çaba sarfetmelidir. Aksi takdirde piyasadaki yerlerini kaybedebilirler.Tasarım piyasasıgrafik tasarım olsun yada bir bilgisayarın tasarımı olsun, oldukça geniş bir alandır. Markaların için ürünlerinin kalitesi önemli olduğu kadar tasarımları da önemlidir.