sirket-butcesi-nasil-hazirlanir_646x340

Kurumsal kimlik ve yeni bir marka oluşturma aşaması bir firmanın somut olarak var olmasının ilk aşamasıdır. Bu aşamada firma için bir konsept belirlenir ve bu konsept ile firmanın kimliği sentezlenerek bir kurumsal kimlik oluşturulur. Firmaların kalıcılığı, tutarlılığı ve sürekliliği için kurumsal kimlik oldukça önemlidir. Kurumsal kimlik markanın müşterilerine kendini gösterdiği yüzü olarak tanımlanabilir. Kurumsal kimlik müşteri kitlesine hitap eden ve müşteriyi markaya çekmeyi amaçlayan bir tasarım çalışmasıdır. Kurumsal kimlik oluşturulurken öncelikle markanın hitap etmeyi planladığı müşteri kitlesi saptanır.

Bir çocuk giyim markası ile bir bilgisayar markası için kurumsal kimlik oluşturulurken elde edilecek müşteri verileri oldukça farklı olur bu sebeple oluşturulacak konseptlerde birbirinden ayrı olacaktır.
Kurumsal kimlik tasarımında konsept belirlenmesinin ardından gelen aşama, grafik tasarım aşamasıdır. Grafik tasarım sürecinde belirlenen konsepti doğru şekilde yansıttığına inanan ve markayı temsil eden bir logo tasarlanması istenir. Tasarlanan logo ister bir giyim markası için, isterse bir elektronik markası için olsun, ürünlerin üzerinden her zaman yer alacağı için oldukça önemlidir.

Kurumsal kimlik ve logo tasarımı markanın oluşum sürecinde , markanın somut bir kimlik kazanmasının ilk aşaması olması sebebi ile çok fazla önem taşır. Bu aşamanın ardından marka resmi olarak oluşmuş olur ve reklam süreçleri bu aşamayı takip eder. Reklamlar oluşturulan kurumsal kimliğin halka tanıtılmasını  ve müşterilerin marka ile tanışmasını sağlar.