a282bac6-c40c-4481-a091-a09e497a265d

Kurumsal kimlik tasarımı bir çok aşamadan oluşan bir süreçtir. Bu süreçte grafik tasarım dan mimariye bir çok farklı tasarım dalı ile karşılaşmak mümkün olur. Kurumsal kimlik tasarımı çoğunlukla yeni oluşacak markaların tercih ettiği bir tasarım alanıdır. Kurumsal kimlik kelime anlamı olarak, markanın müşteriye gösterdiği yüzüne verilen isimdir. Kurumsal kimlik tasarımı ise, markanın müşteriye gösterilecek olan yüzünün yasalanması sürecidir.

Kurumsal kimlik olgusuna markalar en çok reklamlarda yansıtırlar. Birbirlerinden farklı vizyonlara sahip bir sürü reklam görürüz. Bu firmalar kendi kurumsal kimlik çizgileri doğrultusunda bir reklam kampanyası uygular ve markaları tanıtırlar. Kurumsal kimlik tasarımı ve reklam kampanyası süreci , hitap edilecek olan müşteri düşünülerek tasarlanır. Bu süreçte kitlenin yaş ortalaması, hitap edilecek meslek grubu, hitap edilecek olan gelir grubu saptanır ve sonrasında bir kimlik oluşumuna gidilir.

Potansiyel müşteri kitlesi kurumsal kimlik tasarımında en önemli kriterdir. Müşterilere daha fazla çekebilmek için yapılan kurumsal kimlik tasarımı, kimi zaman müşterilerin markadan kaçmasına sebep olabilmektedir. Bunun sebebi ise yanlış müşteri kitlesine hitap eden kurumsal kimlik tasarımları ve reklam kampanyaları olur. Bu sebeple tasarım süreci öncesinde marka, markanın müşteri potansiyeli ve daha bir çok değişken kontrol edilmelidir. Bu süreçte rakip olunacak firmalar belirlenip onların belirlediği konseptlerden uzak durmak da markanınım taşınabilirliği adına önemlidir. Bu sebeple özgün olmak oldukça önemlidir.