9

Günümüzde tanınmış ve köklü her firmanın belli bir kurumsal kimlik tasarımı ve aynı zamanda tutarlı bir müşteri kitlesi vardır. Bu da markanın aynı potansiyel ile ilerlemesini hatta giderek büyümesini sağlamaktadır. Bu sayede firmalar daha köklü daha tutarlı firmalar haline gelirler. Özellikle rakip şirketler arasında reklam yarışını ve oluşturulan kampanyaları hepimiz görmekteyiz. Fakat bu firmaların asıl yüklenmesi gereken alan firmanın kurumsal kimliğidir. Kurumsal kimlik firmanın müşterilerine gösterdiği yüzüne verilen isimdir.

Bu sebeple firmanın müşteri kitlesini belirlemesine yardımcı olur. Bu sayede firma doğru müşteri kitlesini çağırmış olur bu da tabi ki satışları oldukça olumlu etkiler. mağazaya yanlış müşteri kitlesinin gelmesi hiç satış yapamamaya sebep olur. Örneğin Apple firmasının fiyatlarını ve hitap ettiği kitleyi biliriz. Aynı zamanda tutarlı kalitesini de biliriz ve bu tutarlılık asla değişmez. Aynı şeyi diğer bir çok ünlü mağazada da görmek mümkündür. Hatta genel olarak ünlü olmuş ve büyük başarılar elde etmiş olan markaların kurumsal kimlik tasarımı süreçlerine önem verdiklerini görürüz.

Apple firması bu konu da verilebilecek en güzel örnektir. Bildiğimiz üzere Steve Jops’un ilk işi Coca Cola’nın pazarlama müdürünü kendi bünyesine işe almasıdır. Çünkü oda bu sürecin oldukça önemli olduğunun farkındadır. yeni bir markanın ve yeni ürünlerin müşteriler ile ilk tanıştırılması süreci ürünlerin kalıcı olabilmesi için oldukça önemlidir. Bu alanda iyi bir grafik tasarım süreci de gereklidir.