KR_120131_heydays_iti01

Firmalar için özgün bir kimliğe sahip olmak oldukça önemlidir. Bu doğrultu da her firma kurulum aşamasında bir grafik tasarım uzmanı ile çalışarak kurumsal kimlik çalışması yapar. Bu çalışma sürecinde ortaya çıkan konseptin yakın ve rakip firmalardan uzak olması firmanın ayırt edilebilmesi açısından önemlidir. bu sebeple kurumsal kimlik tasarımı çalışması sürecinde ilk olarak rakip firmalar incelenir tabi ki bu süreçle paralel olarak tasarım yayılacak olan firmanın çizgisi ve müşteri potansiyeli, hedef kitlesi de incelenir.

Bu uzun analiz döneminin ardından bir konsept belirleme sürecine girilir. Bu konseptin firmanın çizgisine yakın olması ve firmayı yansıtması gerekir. Bu konsept doğrultusunda firmaya bir logo tasarlanır ve firma için bir renk kataloğu oluşturulur. B u andan sonra firma ile ilgi yapılacak olan tüm tasarımlar oluşturulan konsept doğrultusunda yapılır. Firma için tasarlanan logo oldukça önemlidir çünkü bu logo bu andan itibaren her zaman firmanın isminin yanında yer alır. Hatta ismin geçmediği yerlerde dahi firmayı temsil eder.

Bu sebeple firmalar logo değişikliğine çok fazla gitmez. Bu reklam sürecinin baştan başlamasına sebep olur. Bir firmaya logo taşralarken bu logonun kalıcı olacağını göz önünde tutarak tasarlamalıyız. Bu sayede daha uzun ömürlü tasarımlar elde edebiliriz. Ve firmalar logolarını değiştirmek zorunda kalmazlar. Logo değişimi firma için oldukça maliyetli bir süreç olur fakat bazı köklü firmalar 50. Yada 100. Yılların da firmaya bir yenilik getirmek amacıyla yeni bir logo tasarımına yönelebilirler