broşür-baskı-fiyatları

Firmaların müşterilere gösterdiği yüzü olarak tanımlanan, kurumsal kimlik, firmanın en ince ayrıntısına kadar tüm detaylarını tasarlama sürecini içerir. Kurumsal kimlik oluşturulması konsept ile başlar. Konsept belirlenirken rakip firmaların konseptleri incelenmeli ve bu konseptlerden uzak durulmalıdır. Rakip firmaların benzer konseptler kullanmaları müşteriler üzerinde olumsuz etki yaratır.  Bu sebeple yeni bir marka oluşturmayı planlayan bireyler öncelikle rakip olacakları markaları tespit etmeli ve markaların kurumsal kimlik stratejilerini incelemelidir. Bu sayede kendi belirleyecekleri markanın konseptini rakiplerinden farklı bir çizgide tutabilir.

Kurumsal kimlik tarımı sürecinde grafik tasarım aşaması oldukça önemlidir. Bu aşamada konseptin belirlenmesinin ardından markayı bir çok yerde temsil edecek ve adını yansıtacak olan logo tasarlanır. Logo tasarımı aşaması markanın konseptini ve çizgisini yansıtabilmesi adına önemledir. Örneğin Apple’ı ele alalım. Markasının isminden çok logosunu görürüz. Bu da markanın doğru bir kurumsal kimlik çalışması yaptığını göstermektedir.

Doğru bir kurumsal kimlik çalışması markanın , doğru müşteri kitlesine ulaşmasını sağlayan en önemli etkenler. Markanın kurumsal kimliği ve konsepti oluşturulurken, hedeflenen müşteri kitlesi düşünülmeli ve bu doğrultuda tasarlanmalıdır. Eğer marka gelir düzeyi yüksek müşterilere hitap ediyorsa, kurumsal kimlik çalışması bunun logodan dahi anlaşılabilmesini sağlamasıdır markanın kendine özgü çizgisini halka tanıtma yoluna kurumsal kimlik denir. Bu sebeple marka gençlere, yaşlılara mı yada zenginlere mi orta hallilere mi hitap ediyor bunu tespit etmelidir.