14

Günümüzde her firma bir kurumsal kimlik tasarımı çalışmasına ihtiyaç duyar. Kurumsal kimlik tasarımının anlamı firmanın müşterilerine gösterdiği yüzüdür. bu sebeple kurumsal kimlik tasarımı firmanın doğru çerçevede müşterileri çekebilmesi için ldukça fazla önem taşımaktadır. Aksi taktir de firma yanlış müşteri kitlesine hitap etmiş olur ve gelen müşteriler memnun olmaz.

Örneğin ürünleri daha fazla orta gelirli insanlara hitap eden ortalama defacto gibi bir markanın Vakko markasının müşterilerini çekmesi durumunda mağazaya gelen müşteriler hayal kırıklığına uğrayacak ve bir daha gelmeyeceklerdir. bu da firmanın reklam kampayalarının boşa gi,tmesine sebep olacak ve bu sebeple firma para kaybedecektir.
Böyle bir durumun ardından kimi firma yeni bir kurumsal kimlik tasarımı sürecine girerek toparlayabilir. Fakat bu süreç için firmanın yeterli gelirinin ve bütçesinin olması gerekir. Firma için önemli olan bir diğer unsur ise logodur.

Logo kurumsal kimlik tasarımının grafik tasarım aşamasında oluşur. Firmanın tasarımlarının odaklanacağı konsept belirklendikten sonra firmanın çizgisine uygun bir logo tasarlanır. Bu logo firmanın isminin yanında her zaman yer alacağı için olduk.a önemlidir. hatta firmanın isminin yer alamadığ bazı durumlar da sadece logo yer alabilir.
Bu sebeple logo akılda kalıcı ve firmayı doğru yansıtan bir tasarıma sahip olmalıdır. Bu sayede firma daha kalıcı bir logo tasarımına sahip olabilir. Firmaların logo değiştirmesi firmanın tanınınırlığını azaltır. Ancak çok köklü firmalar değişiklik amacı ile yeni logo tasarımına yönelebilir.