PhotoHeader_Accueil

Tasarım olgusu hayatımızın her yerinde eyer sahibi olan bir olgudur. Bu sebeple marka oluşumunda da tasarım olgusuna ihtiyaç duyarız. Bir marka oluştururken en önemli süreç markanın kurumsal kimliğinin tasarlanması aşamasıdır. Bu süreçte markanın müşterilerine göstermeyi planladığı yüzü somut olarak tasarlanır ve marka ilk defa somut bir şekilde ortaya çıkmış olur. Bu sürç grafik tasarım aşamasında logo oluşumu le başlar. Markanın logosunun oluşturulması ve tescil edilmesi ile marka resmi olarak var olmuş olur.

Bir marka oluşturmak için, öncelikle potansiyel müşterilerini belirlemeniz gerekir. Bu markaya hangi aralıktaki müşterilerin gelmesini bekliyorsunuz. Bir restoran açarken, restoranınıza hangi ortalamadaki insanların gelmesini hedeflediğini belli edersiniz. Şık bir restoran açmak yada salaş bir öğrenci restoranı açmak size kalmış bir karardır. Bu tamamen oluşturacağınız markanın vizyonunun ne olmasını istediğinize karar vermeniz ile alakalı bir süreçtir.

Kurumsal kimlik tasarımı ve grafik tasarım süreci birbirinden ayrılmayan bir süreçtir ve paralel olarak ilerler. Önceliklekurumsal kimlik tasarımı ile bir konsept belirlenir. Bundan sonra o marka için yapılacak tüm tasarımlar bu konsepte bağlı kalınarak yapılır.  Her markanın belirli bir çizide ilerlemesini ve o çizgiden dışarı çıkmasını engelleyen bir konsepti vardır. Markanın tüm tasarımları bu konsept çerçevesinde yürütülür. Bu şekilde tasarım grubu değişebilen konsept sayesinde tasarımlar aynı çizgide ilerleyebilir. Bu sebeple her markanın kendine özgü ve özgün bir konsepte sahip olması önemlidir.