14

Kurumsal kimlik tasarımı ve marka oluşumu firmanın piyasa ilk çıkış aşaması ve sonrasında tanınması için oldukça önemlidir. Kurumsal kimlik firmayı her zaman temsil eder bu sebeple oldukça dikkatli oluşturulmalı ve tasarlanmalıdır. Kurumsal kimlik tasarımı aşamasında tasarımcının dikkat etmesi gereken belli detaylar vardır Bu detayların en başında rakip markaların konseptlerinden uzak durmak gelir. Markanızı diğer markalardan sıyırarak daha fazla ön plana getirmek istiyorsanız bunu yaparken farklı olmanız gerekir. Bu sebeple rakip firmaların uyguladığı konsept ve stratejilerden uzak durmalıdır. Hatta firmanızın rengi bile farklı olmalıdır.

Kurumsal kimlik tasarımlarında bankalar genellikle birbirleri ile aynı renkleri ve benzer konseptleri kullanırlar. Bu da müşterilerin oldukça fazla kafalarının karışmasına sebep olur. Örneğin iş bankası ve finans bank gibi iki büyük bankanın aynı renk konseptini kullanması ve garanti bankası ve TEB bankası gibi gene iki büyük markanın aynı renk  kartelasında konseptlerini ilerletmesi müşterilerin gözünde bu markaların bir şekilde bağlantılı olduğunu düşündürür. Özellikle yan yanda iki yeşil ATM yada iki mavi ATM olduğu zaman bu müşteriler üzerinde marka adına negatif bir etki, yaratır. Bu sebeple yeni bir marka oluştururken rakip markaların uyguladıkları renk kartelalarına dahi dikkat etmek önemlidir.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken önemli şey ise grafik tasarım sürecinin sonucu olan logolardır. Logoların da benzer olması firmaların karıştırılmasını sağlar.