10809

Kurumsal kimlik tasarımı firmalar için oldukça önemlidir. Kurumsal kimlik tasarlanırken, aslında firmanın müşterilerine göstermeyi planladığı yüzü tasarlanır. Apple, Lacoste, Vakko, Google gibi dünya çapında ün kazanmış markaların hepsi marka oluşumları aşamasında doğru kurumsal kimlik tasarımı yapmış markalardır. Doğru bir kurumsal kimlik tasarımı yapabilmek için öncelikle birey kendi şirketini tanımalı ve vizyonunu bilmelidir. Firmalar kendilerini müşterilerine tanıtmadan önce , kendilerini tanımalı ve hedeflerini belirlemelidir.

Örneğin kimi firmalar önce düşük fiyatlı ürünleri piyasaya sürer ve ardından müşteriler marka ile tanışılınca fiyatları arttırır. Fakat bu çok doğru bir tutum değildir. Marka oluşumunda markanın tutarlı bir şekilde aynı çizgide ilerlemesi önemlidir. Örneğin, Apple firması ilk ürününden beri aynı fiyat tarifesini kullanır. Biz buyuz, kalitemiz bu, fiyatımız da bu der ve sert bir duruş tutunurlar.

Kurumsal kimlik tasarımında bir diğer önemli faktör logodur. Logo kurumsal kimlik tasarımının, grafik tasarım aşamasında ortaya çıkarılır. Grafik  tasarım aşamasına girmeden önce firmaya bir konsept belirlenmesi gerekir. Kimi aman firmalar konseptlerine kendileri sahiptir fakat kimi zaman konsepti tasarımcı belirler. Örneğin bir banka markasının , konseptini kendi belirlediği çok fazla görülmez. Fakat Lacoste markasının logosu ve konsepti de tasarımcının kendi belirlediği olgulardır. Tasarım sektörünün içinde olan insanlar markalarının logoları ve konseptleri üzerinde daha fazla karar verme yetkisi isterler.  Fakat bankacılık gibi sektörlerde bu tam tersidir.