sirket-butcesi-nasil-hazirlanir_646x340

Sanayi devriminin ardından teknolojinin hızlı Gelişimi hiç durmadı. Buharlı makinelerini hayatımıza girmesinin ardından teknoloji daha fazlasını hayal etmemize olanak verdi ve ardından gelen nesil daha fazlasını hayal ederek yeni ürünler tasarladı. Piyasadaki sayısız ürün sayısız pazar doğurdu. Günümüzde elektronik sektöründen tekstil sektörüne ve gıda sektörüne kadar bir çok farklı pazar alanı vardır. Aynı alanda ürün üreten firmalar diğer rakiplerinden bir adım fazla ön plana gelebilmek için reklam çalışmaları ve kurumsal kimlik çalışmaları yürütürler.

Kurumsal kimlik çalışmaları grafik tasarım ve konsept oluşumu süreci ile başlar. Bu aşamada tasarımcılar ve marka sahipleri markayı yansıtabilmek doğru konsepti oluşturmak üzerine çalışırlar. Firmaların ürünleri doğrultusun da bir konsept belirlemeleri doğru müşteri kitlesine hitap edebilmeleri için oldukça faydalı olur. Bu sebeple Tasarımı yapacak olan grubun firmanın ürünlerini , tasarım çizgisini ve hatta rakiplerinin yaptıkları kurumsal kimlik çalışmalarını incelemeleri gerekir. Özellikle yakın rakiplerin yaptığı kurumsal kimlikçalışması ve konsept tasarımlarından mümkün oldukça uzak durmalı ve farklı bir konsepte yönelmeliyiz.

Bu yeni markanın müşterilerin gözünde eski markamdan  ayrılmasını hatta öne geçmesini sağlayabilir. Yapılan reklam kampanyaları ve grafik tasarım ekibinin ortaya koyduğu logo ve konsept tasarımları tümüyle markanın halka tanıtılan yüzünü oluşturacaktır. Firmanın halka tanıtılan yüzüne ise tanım olarak kurumsal kimlik denmektedir. Bu her firmanın bir kurumsal kimlik çalışmasına ihtiyaç duyduğunu gösterir.