sirket-butcesi-nasil-hazirlanir_646x340

Günümüz de teknolojinin de hızla gelişimi sebebi ile sektöre bir çok yeni ürün girmiştir. Bu ürünler ise bir çok yeni pazar açılmasına ve dolayısıyla bir çok yeni şirket kurulmasına sebep olmuştur. Aynı pazarda bulunan ve benzer ürünler üreten rakip firmalar arasın da belirgin , gözle görülür bir rekabet ortamı vardır. Bu sebeple yakın ve rakip firmalara birbirlerinden uzak konseptler de kurumsal kimlik çalışmaları yapmaları önerilir. Bu sayede müşterilerin firmaları bilinç altlarında ayırt etmeleri daha kolay olur.

Örneğin karşınız da iki bankamatik var ve isimlerini okuyamıyorsunuz fakat biri kırmızı biri yeşil ve sizin bankanızın rengi kırmızı bu sizin kendi bankanızın banka matiğini tanımanıza yardımcı olur. Fakat yan yana iki adet yeşil bankamatik olması kullanıcıyı şaşırtır. Bu sebeple özellikle banka gibi kurumlara birbirlerinden farklı renk konseptleri kullanmaları önerilir fakat nedense bankalar grafik tasarım sürecinde bu öneriyi pek fazla önemsemez. Ve aynı renk konseptlerini kullanmaya devam ederler.

Bu zaten o rengi kullanan banka için pek sorun yaratmasa da yeni açılan bankanın kullanıcıların gözün de silinmesine sebep olabilir. Tüm bu sebepler kurumsal kimlik tasarım sürecinin küçük yada büyük her firma için ne kadar önemli olduğunuz gösterir. Doğru bir kurumsal kimlik çalışması ve planlanmış bir pazarlama stratejisi ürünün kalite tutarlılığı ile birlikte ürünü zirveye taşıyabilir.