featured-1481

Kurumsal blogların içerik pazarlama çalışmalarına ve dönüşüme katkısını artırmak için belirli temel adımları izlemekte fayda var.

Blog oluşturmak, birçok içerik pazarlama yönteminin ötesinde; yayınlanma, tanıtım ve optimizasyon kolaylığı ile tercih edilen, en popüler yollardan biridir. Kurumsal bloglar içerik aracılığıyla tüketicilerle güçlü ve aktif bir etkileşim kurulmasına imkan veriyor. Yine de birçok firma içerik pazarlama karmasının en önemli parçası olan blog konusunda sorun yaşıyor; yeterli ve iyi içerikler üretmelerine rağmen istedikleri verimi alamıyor ve blogların dönüşüme katkısı istenenin altında kalıyor.

1.    Blog hedeflerinizi yeniden gözden geçirin.

Blog oluşturmaya başladığınızda belirli hedeflerle yola çıkmış olabilirsiniz. Ancak zaman içerisinde bu hedefleri tekrar değerlendirmeli, gerekiyorsa yeni hedefler belirlemelisiniz.

Firmalar blogları pazarlama için kullanmaya başladıklarından bu yana blog formatları, tüketicilerin ilgileri, tercihleri, medyayı kullanım biçimleri büyük ölçüde değişti. Daha fazla müşteriye ulaşmak ya da müşteri hizmetlerini güçlendirmek gibi çok çeşitli amaçlarla bir kurumsal blog oluşturabilirsiniz. Ancak belirli aralıklarla blog hedeflerinizi gözden geçirerek; bu hedefleri gerçekleştirip gerçekleştiremediğinizi, hedef kitlenizin ihtiyaç ve beklentilerini karşılayıp karşılamadığınızı değerlendirmelisiniz.

2.    Hedef kitleniz kim?

Blog okuyucuları doğrudan etkileşim kurmadığı sürece onları tanımak; ilgileri, beklentileri ve eğilimleri hakkında bilgi sahibi olmak mümkün değildir. Hedef kitleyi tanımlamak için iyi yöntem hedef kitle hakkında bildiklerimizi daraltmak olacaktır. Böylece içerik ve amaçlarla ilgili daha doğru ve etkili bir analiz yapılabilir. Hedefler için doğru bir felsefe benimsediğinizi düşünüyorsanız; hedef kitlenizi genişletebilir, içeriklerinizi farklı kitlelere göre çeşitlendirebilirsiniz.

Hedef kitleleri şu şekilde gruplandırabilirsiniz:

  • Müşteriler
  • Potansiyel müşteriler
  • Çalışanlar
  • Sektör mensupları
  • Medya
  • Yatırımcılar

3. Etkileşim sağlayacak içerikler üretin.

Blog hedeflerinizi ve hedef kitlenizi yeniden gözden geçirip gerekli değişikliklere karar verdikten sonra içerikleriniz üzerinde çalışmaya başlamalısınız. Genel anlamda içerik trendleri, görsel trendlerden video trendlerine kadar, çok daha görülebilirdir.

Blog etkileşimini değerlendirmek, medya ve gündeme uygun olan ve sektör trendlerini gözlemlemek içeriklerin ilgi çekmesi için önemlidir. Sadece tek bir yaklaşıma odaklanarak trendlerdan faydalanma imkanlarını kaçırmayın.

4.    Konuşun ve katılıma teşvik edin.

Tekdüze, etkileşime kapalı ve okuyucularla konuşmayan bir blog okurların ilgisini çekmeyecektir. Okurları katılıma teşvik etmek için şu yöntemleri kullanmanızda fayda var:

  • Başka blogları okuyun ve yorum bırakın.
  • Popüler blog yazarlarının içeriklerine link verin ve yazarları etiketleyin.
  • Blog yorumlarını yanıtlayın.
  • Aboneliği ve paylaşımı kolaylaştırın.

Sektörel haber kanalları ya da bloglarda takip etmek istediğiniz konularla ilgili içerikler paylaşıldığında haberdar olmak istiyorsanız; Buzzsumo, Google Alerts veya benzeri bir hizmetten faydalanmanızı öneririz.

5.    Optimizasyon ve ölçümleme yöntemlerini belirleyin.

Pazarlama amaçlı blog içeriklerinin tüketicilere firma mesajlarını iletmekte başarılı olup olmadığı, tüketici ile etkileşimi artırıp artırmadığı ve bunların iş hedeflerine etkisinin ölçümlenmesi daha etkili iletişim stratejileri belirlemek için çok önemlidir. İçerik pazarlamasının dönüşümünü ölçümlemek için pek çok metrikten ve araçtan faydalanılabilir.

Blogunuzun müşteri kazanma, sektörel liderlik, çalışanlarla ve tüketicilerle etkileşim gibi amaçlarına göre neyi izleyeceğinizi, ölçümleyeceğinizi ve optimize edeceğinizi belirleyin. İlgili bloglarla hedefler, amaç, hedef kitle, içerik ve etkileşim uyum içinde ve canlı olduğunda bloglar son derece verimli olabilir.

http://www.dijitalajanslar.com/kurumsal-blog-yonetimi/