konferans4

Ülkemizin çeşitli şehirlerinde yılda bir ya da daha sık bir şekilde gerçekleştirilen kültür etkinlikleri insanların yoğun ilgi göstermesi gereken organizasyon türlerinden .Bazen kültürel değerleri yansıtan şarkı türü yapan sanatçılarla gerçekleştirilirken bazen de gençlerin bir araya gelerek bilgileri ile kıyasıya yarıştığı bir yarışma olarak insanların karşısına çıkabilmektedir. İçinde yaşanılan toplumun değerler sistemini yansıttığından ciddi manada önem arz etmektedir. Özellikle genç ve çocuklara kültürel değerler anlatılmalı bu tarz etkinliklere katılınarak içinde yaşanılan coğrafyanın kültürüne sahip çıkılması sağlanmalıdır.

 

Zaman zaman gerçekleştirilen kültür etkinliklerinin pek çok manada önem arz ettiğinden bahsetmiştik. Ülkelerin varlıklarını koruyabilmek adına kültürlerine sahip çıkmaları gerektiği düşünüldüğünde gerçekleştirilen etkinliklerin mahiyeti de ortaya konulmuş olur. Bilindiği üzere her coğrafyada belirli kültürel sistemler, önem verilen değerler vardır. Bu değerler insanlardan beslenir ve insanlar tarafından yaşanılır. İnsanların zamanla unuttuğu ya da ihmal ettiği kültür değerleri toplum açısından çok büyük bir kayıp olarak nitelendirilebilir. Bu bakımdan gerçekleştirilen etkinliklerin sıklığının artırılarak insanlara daha sık hatırlatılması gerekir.

 

Konferans etkinliklerinin de son yıllarda önem kazandığı görülmektedir. Yıllardır çeşitli üniversitelerde, akademik kurumlar ve çeşitli yapılarda gerçekleştirilen konferanslara yüzlerce insan katılarak üzerine konuşulan konu hakkında geniş kapsamlı bilgiler edinir. Konu uzmanları tarafından konuşulan konunun tüm detaylarına inilerek insanların tam manasıyla bilgilenmesi sağlanır. Genel kültürü geliştiren bu tarz etkinlikler oldukça önemlidir ve sık sık gerçekleştirilmelidir.konferans4