kurumsal-kimlik-calismasi

Kurumsal firmaların, kendilerine özgü kurumsal kimlik tasarımları ve konseptleri olur. Marka oluşumunun ilk aşaması markaya ve vizyonuna uygun bir konsept belirlemektir. Bu konsept belirlenirken rakip firmaların uyguladığı konseptlere de bakmak ve incelemek gerekir. Kurumsal kimlik oluşumunda özellikle yakın firmaların kulladığı konseptlerden mümkün oldukça uzak konseptler seçmek önerilir. Yeni oluşturulan markanın konsept tasarımı, grafik tasarım elemanları ve diğer faktörleri özgün olmalıdır.

Aksi taktirde müşterilerin gözünde eski markanın bir taklidi olarak algılanabilir. Bu algıyı önlemek amacıyla marka tasarımlarını belli bir çizgi üzerinde , tutarlı ve özgün yapmalıdır.
Bu tip markalara en iyi örnek olarak Apple markasını gösterebiliriz. Yarışa sonradan dahil olmasına rağmen, uyguladığı özgün tasarımlar ve tutarlı tutuş sayesinde oldukça hızlı öne plana gelmiştir. Aynı zamanda markanın kalite tutarlılığı da müşterilerin markaya bağlı kalmasını sağlamıştır. Markalar ürün kalitesini sabit tutmalı ve tutarlı bir çizgide yürümelidir.

Bu sayede müşterileri kalıcı olur. Fiyatları yüksek olmasına rağmen bir çok bağlı müşterisi olan Apple markası buna en iyi örnektir. Teknoloji firmalar arasında oldukça sıkı bir yarış olan bir sektördür. Bu sektörde özgün olmak, kaliteli olmak ve tutarlı bir kimliğe sahip olmak oldukça önemlidir. Aksi taktirde markalar yarışın gerisinde kalır ve elenirler. Şuanda bu yarışı en iyi Apple ve Samsung firmalarının arasında görüyoruz. İki markanın hitap ettiği kitle farklı fakat iki markada Zaman’la birbirilerinin kitlesini çekmeye başladı.