konferans

Bilgisizlik son yıllarda her ülkenin yaşadığı sorunlar arasındadır. Bilinmesi gereken hususların, konuların tam manasıyla öğrenilememesi nedeniyle toplumsal sorunlar ortaya çıkar. Pek çok rahatsızlık verici hareket pek çok suç bilgi ve cahillikten kaynaklanır. Teknolojik gelişmelerin ortaya çıkmasıyla birlikte bilgi çağına geçiş yapıldığı görülmektedir. Bu çağda bilgi kılıçtan daha keskin bir vaziyettedir. Ülkeler savaşlarını eskisi gibi topla tüfekle değil bilgileriyle yapmaktadır.

 

Bugün dünyanın neresine gidilirse gitsin geçerliliği hiçbir zaman değişmeyecek olan husus bilgidir. Bu bakımdan konferans etkinliklerinin gerçekleştirilme aralıklarına çok dikkat edilmelidir. Mümkünse; üniversite ortamlarında her hafta bir konu uzmanı getirilerek konu hakkında açıklamalar, bilgilendirmeler yapılmalıdır. İnsanların ilgi duyarak gelmiş oldukları bu tarz etkinliklerde ilgilerini çeken bir konu olması nedeniyle bulundukları unutulmamalıdır. Konu uzmanları gündemdeki konular ya da bilimsel konularda açıklamalarını yapıp konuşmalarının ardından dinleyicilerden sorular almalıdır fakat; dinleyicilerden alınacak sorulara çok fazla vakit ayrılmamalı. Soru anlaşıldıktan sonra konu uzmanı yeteri kadar açıklama yapıp sıradaki hususa geçilmeli. İnsanların konferans etkinliklerinde kafalarına takılan sorulara, bilmedikleri konulara dair pek çok faydalı etki gördükleri bilinmekte.

 

Bu bakımdan her toplumda önem arz eden bir etkinlik türü olduğu söylenebilir. Daha önceden hazırlıklarını yapmış olan konuşmacıların konuya hakim olması büyük oranda önem arz eden etmenlerden. Öte yandan bir diğer dikkat çeken etkinliğin kültür etkinlikleri olduğu görülmektedir. Şiirler, dinletiler, yarışmalar ve daha pek çok formatta gerçekleşen etkinlikler insanların kültürel anlamda bilgi ve donanım sahibi olabilmesi adına gerçekleştirilmektedir.konferans