kurumsal_kimlik_calismasi

Günümüz de aynı kulvarda yarışan bir çok firma vardır. Apple ve Samsung arasındaki yarış ve telefon operatörleri arasındaki yarış herkes tarafından bilinmektedir. Bu durumda firmaların kurumsal kimlik tasarımları firmaların öne çıkmaları için oldukça önem taşır. Firmanın oluşum sürecinde bir çok tasarım unsuru vardır. Bunlar arasında konsept oluşumu ve grafik tasarım süreci oldukça önemlidir çünkü firmanın bundan sonra yapılacak tüm tasarımlarını etkiler. Logonuzun tasarımı şirketiniz tasarım üzerine çalışan bir şirket ise sizin tasarım çizginizi dahi yansıtabilir.

Logo pek önemsenmese de aslında firmanın oluşum sürecin de en çok önemsenmesi gereken konudur. Firmalar ürün yelpazeleri ve kendi çizgileri üzerinde bir tasarım konsepti belirlemeli ve tüm tasarımlarını bu çizgi üzerinden yapmaları firmayı daha tutarlı bir hale getirecektir. Büyük ve köklü firmalar bu konular da yeni açılacak firmalara oldukça güzel örnek olabilir. Örneğin Lacoste firması ürünlerinin tutarlılığını ve logolarını yıllardır hiç değiştirmemiş ve kalitesinden ödün vermemiştir.

Bu da markanın kendi sabit müşteri kitlesinin oluşmasını sağlamıştır. Müşteriler mağazaya girdiklerinde mağazanın hangi bedeninin kendilerine olacağını bildikleri için kimi zaman deneme gereği dahi duymazlar. Firmanın fiyatları yüksek olabilir fakat firma baştan beri yüksek gelirli ailelere hitap ettiklerini belirten bir çizgi üzerinden devam etmektedir. Bu firmanın sonradan takındığı bir tavır olmadığı için yüksek fiyatlarını müşterileri yadırgamaz. Bu firmanın pazara ilk girdiği aşamada aldığı bir risktir.