katalog1

Herhangi bir firmanın ürünlerini tanıtabilmek adına tasarlanan katalogların bir değil birden fazla süreçten oluştuğunu söyleyebiliriz. Her şeyden evvel amaç ve sunulacak bilgiler ortaya çıkarılmalıdır. Bu konuda katalog talebinde bulunan müşteriden gerekli bilgiler alınmalıdır. Ortaya çıkacak baskı ürünün üzerinde görmek istedikleri neler? Ne tür bir tasarım istiyor? Hangi içeriklere değinilmesinden yana? Bu tarz soruların yanıtını tam ve eksiksiz bir şekilde almalıdır grafiker.

katalog1

Tasarım sürecine hazırlıkta her türlü materyal her türlü bilgi talep edilmelidir. En başından tam donanımlı olarak tasarım sürecine başlandığında ortaya harikalar çıkacaktır fakat yarım yamalak bilgi alınarak başlanacak tasarım sürecinde bilgi alabilmek için sık sık kesintiler yaşanacağından yapılacak işe tam olarak odaklanılamayacaktır. Bunun sonucunda ortaya profesyonel tasarımlardan ziyade idare eder tasarımlar çıkacaktır.Katalog tasarımı aşamasında tüm detaylar tasarım sürecine geçilmeden belirlenmelidir. Sonrasında bir kompozisyon oluşturulup nasıl bir tasarımın nasıl bir yerleşimin yapılacağı taslak halinde ortaya konulmalıdır.

 

Broşür hazırlamada da benzer süreçler geçirilir. En başından bilgi ve materyaller toplanır ve toplanan unsurlardan en güzel tasarım ve ürünler çıkarılmaya çalışılır. Elindeki kaynakları etkili kullanan grafikerlerin alanında başarılı grafik tasarımcılar olduğu görülmektedir. Bu bakımdan profesyonellerden hizmet almak firma ve işletmelere çok şey kazandıracaktır. Ortaya çıkacak tasarımın profesyonel olması hizmet alınan birey ya da ajansa göre değişebilecek kriterlerdendir. Bu bakımdan dikkatli seçimler yapılmalı.