timthumb.php

Pazarlamacıların “Femvertising” adını verdiği kadın odaklı reklam kampanyaları başarılı yaklaşımlarla markalara ve kadınlara ilham veriyor.

Son dönemlerde pazarlamacıların “Femvertising” olarak adlandırdıkları kadın odaklı reklamlar, en çok ilgi çeken reklam kampanyaları arasında yer almaya başladı. Cinsiyet eşitliği konusundaki çalışmaların giderek arttığı ve algıların değiştiği son yıllarda markaların pazarlama ve iletişim faaliyetlerinde bu değişimleri dikkate almaları kaçınılmazdı. Markalar, kadın odaklı reklam çalışmaları ile cinsiyet eşitliği konusundaki algı değişimlerini pazarlama fırsatına dönüştürüyor ve kadın-erkek eşitsizliğinin ortadan kalkmasına yönelik çalışmaları destekliyor.

Nike – Better For It

Nike 40 yıldır reklamlarında kadına bir özne olarak yer veriyor. Ünlü kadın sporcularla desteklenen kampanyalarında kadınları hayallerini gerçekleştirmeleri için motive etmeyi amaçlıyor. Kadınların pek çok spor dalında başarılı olabileceğini başarılı kadın sporcular ve pozitif vurgularla güçlendiren marka, özellikle 2010 sonrasındaki kampanyalarında spor yapmayı ve hareket etmeyi kadınları güçlendiren ve kendilerini bulabilecekleri bir aktivite olarak gösteriyor.

Dove – Gerçek Güzellik

Dove yıllardır kadınların gerçek güzelliklerine ve gerçek kadınlara odaklı kampanyalar yürütüyor. Kadınların kendi görünüşleri ile güzel olduklarını göstermeye ve onları iyi hissettirmeye yönelik gerçekleştirilen kampanyalardan şüphesiz en çok ses getireni Real Beauty (Gerçek Güzellik) idi.

Kampanya kapsamında yayınlanan Beauty Patch, kadınların gerçek güzelliklerini fark etmeleri ve kendilerini daha güzel hissetmeleri için gerçekleştirilen bir sosyal deneyin sonuçlarına yer veriyor.
Dove’un Real Beauty kampanyası kapsamında yayınlanan bir diğer reklam yine bir sosyal deneye dayanıyordu. “Dove Gerçek Güzellik Çizimleri” adı verilen projede bir perdenin arkasındaki yedi kadının eskizi çiziliyor. Kadınların kendilerini tarif ederek çizilen ve bir yabancının onları tarif etmesiyle ortaya çıkılan eskizler karşılaştırılıyor.Marka Nisan ayında gerçekleştirilen “Choose Beautiful” kampanyası ile oldukça ilgi görmüştü. Dove ve Twitter’ın birlikte gerçekleştirdiği “#SpeakBeautiful” kampanyası da Dove’un kadınları gerçek güzelliklerini keşfetmeleri için cesaretlendirdiği bir diğer proje.

Sport England – This Girl Can

Spor yapmayı toplumsal bir alışkanlık haline getirmeyi hedefleyen Sport England, “This Girl Can” kampanyasında kadınları aktif olmaya teşvik ediyor. Kadınların nasıl yaptıkları ya da nasıl göründüklerini düşünmeden spor yapabileceğini gösteriyor. Zaman ya da maliyetten çok kadınların spor yapmamasının nedeninin fiziksel görünümleri, yeterince fit ve spor konusunda yetkin olmamalarından dolayı yargılanma korkusu olduğu sonucuna varan Sport England, spor yapan kadınların gerçek hikayelerini anlatıyor.

This Girl Can videosu 8 milyonun üzerinde izlendi. Sosyal medya kanalları, kampanyaya özel bir web sitesive #ThisGirlCan hashtagi ile kampanya İngiltere’nin sınırlarını aşarak bir hareket ve kadınların tecrübelerini, hikayelerini paylaşabileceği bir topluluk haline geldi.

GoldieBlox – Princess Machine

Oyuncak firması GoldieBox, “Princess Machine” reklamı ile kız çocukların oyuncak bebeklerden ve prenseslerden daha çok seçeneğe sahip olması gerektiğini vurguluyor. Reklamda 3 kız çocuğu Rube Goldberg makinesi adı verilen karmaşık düzeneklerle basit işler yapan bir sistem geliştiriyor. Kız çocukların oyuncak bebekler yerine interaktif kitaplar ve oyunlarla mühendislik becerilerini geliştirebileceğini gösteren reklam filmi geleceğin kadın mühendislerine ilham vermeyi amaçlıyor.

Son dönemlerin yükselen reklam trendleri arasında yer alan kadın odaklı reklamlar en başarılı kampanyalar arasında yerini almış durumda. İlerleyen süreçte bu tarz reklamların daha çok karşımıza çıkacağını tahmin ediyoruz.

http://www.dijitalajanslar.com/kadinlara-ilham-veren-reklam-kampanyalari/