ios-tips-astajansjpg

Geçtiğimiz ay WWDC 2014′te iOS 8′i tanıtan Apple, bildirimler üzerinden etkileşime geçme, yeni mesajlaşma özellikleri, iPhone ve laptop arasındaki kolay geçiş gibi birçok özelliğin yanı sıra yeni uygulamalarını da ilk kez duyurmuştu. Şimdi ise Apple’ın resmi olarak duyurduğu HealthKit ve HomeKit dışında yeni bir uygulamanın da iOS 8 ile birlikte karşımıza çıkacağı belli oldu: Tips.

Her ne kadar iOS 8′in ilk sızdırılan arayüzünde Apple‘ın yeni uygulaması Tips bir süreliğine yüzünü gösterse de teknoloji devinin diğer uygulamaları tanıtıp Tips’ten hiç bahsetmemesi uygulamanın rafa kalktığı düşüncelerini ortaya çıkarmıştı.

Ancak yeni yayınlanan iOS 8 Beta 4 sürümünde Tips işletim sisteminin arayüzünde yeniden belirdi. 9 to 5 Mac‘in ekran görüntülerini paylaştığı Tips adından da anlaşılacağı gibi iOS 8 kullanıcılarına küçük tüyolar sunan bir uygulama.

iOS 8 özelliklerinin farklı şekilde kullanımlarını içeren ipuçları ve tanıtımlar içeren Tips, iPhone ayarlarından açılıp kapanabiliyor. Tips’ten örneğin iMessage’lara bildirim üzerinden nasıl cevap verilebileceği ya da Siri’yi herhangi bir tuşa basmadan nasıl kullanabileceğinizi öğrenebiliyorsunuz.

Apple, bununla eş zamanlı olarak Tips’in web sitesini de hayata geçirdi. iPhone tips, iPad tips ve iPod Touch tips olarak üç farklı kategoride ipuçları sunan sitenin uygulama ile aynı bilgileri kullanıcılara sunduğunu da ayrıca belirtelim.

Şu anda sadece 6 ipucunu içeren uygulamaya Apple her hafta yeni bir tüyo ekleyerek sürekli güncelleyecek. Ayrıca ipuçlarını beğenebilmenize ya da “Helpful”, “Not helpful” olarak işaretlemenize izin veren Apple, Tips ile büyük bir değişimden geçen mobil işletim sisteminin tüm kullanıcılar tarafından daha verimli şekilde kullanılmasını amaçlıyor.