instagram-arac

Popüler fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram 10 yeni fotoğraf efektini platformuna ekledi. Gelişmiş özellikleriyle mobil kullanıcılarının tek kullandığı fotoğraf uygulaması yolunda büyük adım atan Instagram’ın güncellemesi bugün içinde iOS ve Android kullanıcılarına sunulacak.

Kullanıcıların fotoğraflarını daha kusursuz ve etkileyici hale getirmesini isteyen Instagram dün yeni fotoğraf düzenleme araçlarını uygulamaya eklediğini duyurdu. Bu  yeni araçlar daha yaratıcı ve profesyonel fotoğraflar yaratmaya ve paylaşmaya yarayacak 10 fotoğraf efektini kapsıyor.

Sunduğu 18 filtreyle mobil fotoğrafçılığa yeni bir boyut getiren Instagram artık bunu daha profesyonel bir boyuta taşımak istiyor. Kullanıcıların fotoğraflarında daha yaratıcı olmasını amaçlayan Instagram, piyasadaki VSCO Cam ve Camera+ gibi uygulamalarla rekabet etmek için şu an fotoğraf düzenleme araçlarına yatırım yapmaya karar vermiş gibi görünüyor.

Instagram’ın yeni fotoğraf düzenleme araçlarını şöyle saymak mümkün: Filter Strength (filtrelerin üzerine tıklayarak filtreyi güçlendirme), Adjust (fotoğrafı aynı anda hem kesme hem netleştirme),Brightness (parlaklık), Contrast (fotoğrafın aydınlık bölümlerini daha aydınlık, karanlık yerlerini daha karanlık yapma), Warmth (renkleri canlandırma), Saturation (yoğunluğu ayarlama), Highlights (parlaklığı öne çıkarma), Shadows (gölge katma), Vignette (fotoğrafın kenarlarına karanlık katma) ve Sharpen (fotoğrafı daha net hale getirme).

Bu araçlar ise paylaşacağınız fotoğraf için filtre seçtikten sonra karşınıza çıkacak ve bu aşamadan sonra fotoğrafınız üzerinde oynayabileceksiniz. Aynı zamanda filtrelerin üzerine çift dokunarak filtrenin dozunda oynamalar yapabileceksiniz.

Diğer bir deyişle Instagram’ı daha profesyonel bir uygulama haline getirmek yolunda büyük bir adımı simgeleyen bu yenilikler uygulama üzerinde daha kaliteli ve daha yaratıcı fotoğrafların paylaşılmasını sağlayacağa benziyor. Böylelikle Instagram, sadece bir fotoğraf paylaşım uygulaması değil bir fotoğraf düzenleme uygulaması olma yolunda da önemli bir adım atmış oluyor.