google-mobilegeddon

Google’ın Mobilegeddon algoritmasının firmalara etkisi ile ilgili olarak gerçekleştirilen araştırma dijital pazarlamacılar için önemli veriler sunuyor.

Arama motoru devi Google, 21 Nisan 2015 tarihinden itibaren Mobilegeddon adı verilen mobil güncellemesini hayata geçirmişti. Bu güncelleme, arama sonuçlarında Google’ın mobil uyumlu sitelere öncelik vermesi temelinde gerçekleştirilmişti. Peki Mobilegeddon algoritması dünya çapında arama sonuçları ve firmaları nasıl etkiledi?

Fazla Abartılmış, Kusurlu ve Yardımcı Değil

Aşağıdaki grafikte de görüleceği gibi anket yapılan dört ülkede firmaların üçte ikisi mobil güncelleme ve Mobilegeddon kavramının abartılı bir şekilde tanıtıldığını ifade etti. İngiltere’de firmaların %76’sı bu şekilde düşünürken, Avustralya’da bu oran %64.

Sıralamalara Etkisi

Mobilegeddon pek çok şirket tarafından abartılmış bir kavram olarak görülse de etkileri oldukça gerçek. Algoritmanın arama sonuçları sıralaması ve trafik üzerinde önemli bir etkisi var. Aşağıdaki grafik, bu etkilerin boyutunu gösteriyor.

Kanada merkezli firmaların %37’si ve ABD firmalarının %46’sı mobil güncellemenin arama sonuçlarına etkisini görmüş durumda. Bununla birlikte bu değişimi deneyimleyen firmaların önemli bir kısmı sonuçlarda en az 3 sıra geriye düştüklerini belirtiyor. Web sitelerinin mobil optimizasyonunu gerçekleştiren firmalar da trafiklerinde düşüş olduğunu ifade ediyor. Bu oran Kanada’da %19, ABD’de ise %27.

Satışlara Etkisi

Firmalar Google’ın mobil güncellemesinin arama sonuçlarını etkilediğini kabul ediyor. Peki satışlara etkisi nasıl oldu? Firmalar bu konuda endişeli oldukları kadar kafa karışıklığı da yaşıyor.

Aşağıdaki grafik firmaların büyük çoğunluğunun mobilin masaüstü kullanıcıların satın alma kararını üzerinde bir rolü olup olmadığından emin olmadığını gösteriyor. %49 (ABD ve Kanada) ile %61 (Avustralya) arasında değişen oranlar işletmelerin farklı cihazlardan gerçekleştirilen online satışların izlenmesi konusunda eksikliklerini gösteriyor.

Anket yapılan firmalar %41 (Avustralya) ile %45 (İngiltere) arasında değişen oranlarda masaüstünden gelen satışlar kadar endişe duymamalarına rağmen önemli bir kısmı (%32 İngiltere, %36 Kanada ve Avustralya, %37 ABD) Mobilegeddon güncellemesinin satışlar üzerindeki etkisi ile ilgileniyor.

Sonuç

Firmalara göre Google, mobil güncellemesi için çok abartılı bir tanıtım gerçekleştirdi. Mobil güncellemenin etkilerinin abartılması, firmaların küçük değişimlerin bile organik mobil arama sonuçlarını büyük ölçüde etkileyebileceğini öngörmesini engelledi.

Günümüzde pek çok tüketici aramalarını mobilden yapıyor ve satın alma işlemlerini masaüstü bilgisayarlardan gerçekleştiriyor. Mobilde iyi bir kullanıcı deneyimi sunmayan firmalar, bu yolla kazanabilecekleri potansiyel müşterileri kaçırıyor. Mobilegeddon algoritmasını bir kenara bıraksak bile kullanıcıların beklentilerinin karşılanması için mobil uyumluluk büyük önem arz ediyor.

http://www.dijitalajanslar.com/google-mobilegeddon-arama-sonuclarini-nasil-etkiledi/