googlelogo_color_284x96dp

Google, arama sonuçlarını masaüstü ve mobil için ayrı algoritmalar kullanacağı bir sisteme geçiyor. Mobil sürüm artık öncelikli sürüm oluyor. Daha dinamik bir hale geliyor.

Aynı sorgu, farklı sonuçlar

Bilgisayarınızdan ve telefonunuzdan aynı kelimeleri aynı sırayla aynı şekilde yazıp aradığınızda farklı sonuçlar göreceksiniz. Aslında bu yeni bir fikir değil. Google geçen sene mobil web sitelerini ayrı olarak endekslemeye başlamıştı. Mobil kullanıcı sayısındaki artışla birlikte arama devi böyle bir  karar almışa benziyor.

Google’ın trend analistir Gary Illyes’ın dijital pazarlama konferansı Pubcon’da verdiği bilgilere göre Google, masaüstü arama endeksine devam edecek ancak mobil sürümü günün ihtiyaçlarına uygun hale getirmeye çalışmaya da devam edecek.

Hatırlatmakta fayda var, Google geçtiğimiz sene web sitelerin mobil uyumluluğu için büyük gelişmeler yapmıştı. Yine geçen sene mobil uyumluluğu olan siteleri arama sonuçlarında önceliklendirmişti. Bu sene içerisinde ise Hızlandırılmış Mobil Sayfaları(AMP) sonuçlarda işaretlemeye başlamıştı ve böylece insanların en hızlı siteye yönelmesini sağlıyordu.

https://www.donanimhaber.com/web-siteleri/haberleri/Google-mobil-cihazlar-icin-arama-sonuclarini-ozellestiriyor.htm