festival3

Festival etkinlikleri genelde belediyeler tarafından düzenlenir. Gerçekleştiği yörenin halkını bir araya getirmek dayanışma ve kaynaştırmak adına zaman zaman gerçekleştirilen festivaller olmaktadır. Festival isimlerinin ve özelliklerinin yöreden yöreye göre farklılık gösterdiği görülmektedir. Her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen organizasyonların yanı sıra ne zaman düzenleneceği belli olmayan ani kararlarla gerçekleştirilen türleri de bulunmaktadır. Belediyenin başı çektiği festivallerde organizasyon şirketlerinden yardım alınabilir. Bu tür bir durumda profesyonellik işin içine girdiğinden festival eğlence bakımından halkın beklentileri karşılanmış olur.

 

Gündemdeki konular ve temel konuların konuşulması adına belirli periyotlarla ya da gerekmesi halinde düzenlenen toplantılara kongre adı verilmetkedir. Uluslararası özellik taşıyacağı gibi ülke çapında da olabilir. Genelde önemli konuların konuşulduğu bu tarz toplantılar son yıllarda sıkça yapılmaya başlanmıştır. Global anlamda gerçekleştirilen bu toplantılara her ülkeden çeşitli delegeler gelir ve toplantıya katılır. Konunun önemi, konuşmacı sayısına göre belirli sürelerle gerçekleştirilir. Değişen oranlarda süren toplantılarla karşılaşmak mümkündür.

 

Kurum ve kuruluşların hizmete başlayacaklarını halka açık bir şekilde bildirdiği açılışı etkinliklerinin çeşitli organizasyonlardan oluştuğu görülmektedir. Açılışı gerçekleştirilecek olan kurumun tercihlerine bağlı olarak misafirlere bir şeyler ikram edileceği gibi doğrudan kurdela kesimi de yapılabilmektedir. Büyük kurum ve kuruluşların bu tarz etkinliklerinde önemli isimleri görmek mümkün. Politik insanlar olabileceği gibi iş adamları da görülebilmekte. Kurumun çalışmaya başlayacağını işaret eden etkinliklerdendir.festival3