timthumb

Festival etkinliklerinin yapı itibariyle zaten dikkat çekici etkinlikler olduğu görülmektedir ancak; hedef bin kişi değil de on binlerce kişi ise yapılması gereken bir takım faaliyetler bulunuyor. Her şeyden evvel festivalin gerçekleşeceği yörenin tüm insanlarına duyurulması gerekmektedir. Anons ve duyurular yapılabileceği gibi reklam afişleri hazırlatılarak insanların konu hakkında bilgi edinmesi sağlanabilir.

 

Aylar öncesinden insanlara duyurulmadığı takdirde yeteri oranlarda kalabalık oluşmayacaktır. Festivalin gerçekleşeceği alanlardan tutun da tarih ve saate kadar tüm detayların çok iyi belirlenip kesin bir tarihin katılımcılara çeşitli yollarla duyurulması gerekiyor. Tişört, şapka gibi unsurların dağıtılması ile festival insanlara duyurulabilir. Yöre halkına tam manasıyla anlatılacak olan festivallerin oldukça kalabalık olacağı düşünüldüğünde bu hususa dikkat edilmelidir. En önemli etmenlerden biri de tahmin edilen kişi sayısının sığabileceği kadar geniş bir alan ayarlamaktır. Yılın belirli dönemlerinde ya da gerek görülmesi halinde düzenlenen kongrelerin modern dünyada ne denli önemli etkinlikler olduğu bilinmektedir. Özellikle de global anlamda gerçekleşecek olan bu etkinliklerde güvenlik çok iyi sağlanmalıdır. Herhangi bir ülkenin temsilcisine zarar gelmesi halinde bu tür durumlar savaş gibi tatsız olaylarla sonuçlanabilir.

 

Bu bakımdan güvenlik çok iyi sağlanmalı, etkinliğin gerçekleşeceği ülkenin bu konuda tedbir alması gerekmektedir. Sanatçıların, politik insanların, iş adamlarının katılım gösterdiği açılış törenleri insan hayatında önemli bir yere sahiptir. Herhangi bir yere açılan kurum ve kuruluşun ne olduğunu anlayabilmek adına bu tarz etkinlikler yapılmalıdır.timthumb