festival1

Ülkemizde festival etkinliklerinin ne denli önemli bir yere ve öneme sahip olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Çeşitli yörelerde gerçekleşen festivallere binlerce insan katılır ve gün boyu eğlenirler. Burada amaç eğlencedir. Festivallerin içeriği organizasyon firmasının plan ve programına göre değişiklik gösterir. Festival adı altında gerçekleştirilen eğlencelerde pek çok oluşum barınır. Sanatçılar, önemli insanlar, kortej ekipleri, bando ekipleri, palyaçolar, dans, müzik grupları, show grupları, ilizyonist, şişme oyuncaklar ve çok daha fazlasını bünyesinde barındırır. Festivalin hedef kitlesine göre eğlenceler planlanmaktadır.

 

Bir diğer ismi “kurultay” olan kongrelerde çeşitli ülkelerden gelen temsilciler herhangi bir konuyu görüşmek için fikir bildirirler.Dil, eğitim, iş gibi çeşitli alanlarda gerçekleştirilen kurultayların konusu genelde önemli konulardır. Belirli konuşmacıların konuşma süreleri boyunca söylemek istediklerini ifade ettiği bir oluşumdur. Ulusal bir toplantı olma özelliği taşıdığından önem arz eden hususlardandır.

 

Bazı kurum ve kuruluşların açılış törenlerine rastlamışsınızdır. Genelde kurum yetkililerinden biri  konuşmayı yapar ve kurdelayı keser. Söylenecek sözler aşağı yukarı aynı formattadır.  Kurumları sembolleştirmek ve yerini kamuoyuna bildirmek adına gerçekleştirilen organizasyonlardır. Yeni bir kurumun çalışmaya başladığı yerin ve zamanın halka bildirildiği toplantılardır. Bu bakımdan geniş bir kitleye hitap edebilir. Törenin ardından kurum hizmetlerini vermeyefestival1 başlar ve uzun bir süre faaliyetlerini yürütür. Ülkemizde bir gelenek haline gelmesi nedeniyle hemen her kurum ve kuruluş tercih etmektedir.