festival2

Çeşitli yörelerde her yıl belirli tarihlerde gerçekleştirilen festival etkinlikleri bir başka yörede birkaç yılda bir gerçekleştirilebilir. Yöre insanlarının katılımına, etkinliklerin anlam ve önemine göre farklılık gösteren bir durumdur. Bakıldığı zaman binlerce insanın katılım gösterdiği bu tarz eğlence etkinlikleri insanların ilgi gösterdiği tarzda etkinliklerdir.

 

Belirli bir plan ve programı bulunan etkinliklerin genel manada sanatçı, şarkıcı, eğlence grupları, bando ekibi, palyaço grupları, sihirbaz gösterileri ve daha pek çok eğlence gösterisinden oluşur. Hitap ettiği hedef kitleye göre eğlence etkinlikleri de planlanan bu etkinliklerin kültürel anlamları bulunmaktadır. Halkı kaynaştırmasının yanında gerçekleştirildiği yörenin yemek kültürünü, günlük yaşam kültürünü doğrudan ifade eden bir etkinlik olduğu söylenebilir. Birbirinden değerli eğlenceler gerçekleştirilen etkinliklerin büyük ilgi gördüğü görülmekte. Anadolu kültürünün merkezinde yer alan etkinliklerin genel manasıyla ilgi ve alakayı üzerine çektiği görülüyor. Öte yandan önemli meselelerin görüşüldüğü kurultay bir diğer ismiyle kongrelerin global ve ülke çapında düzenlendiği görülmektedir.  Görüşülecek olan konunun hitap ettiği ülkelere göre katılımcı ülkelerde değişiklik göstermektedir. Bu bakımdan önem arz etmektedir. Bu tarz toplantılarda toplantının gerçekleşeceği ülkede güvenliğin sağlanması çok önemli etmenlerden.

 

Firma, işletme, şirket, kurum ve kuruluşların hizmete başlayacağı tarih ve saati ifade ettiği etkinliklereaçılış töreni adı verilmektedir. Bir takım adımlar ve programlar içeren etkinlikler çok dikkatli programlanmalıdır. Özellikle de önemli isimlerin katılacağı törenler dikkatle programlanmalı.festival2