The-2012-Olympics-Its-a-Social-Game

Sosyal medya kuralları hedef kitlenizle en sık buluştuğunuz bu platformlarda nasıl etkileşime girmeniz gerektiği konusunda size yol gösterir.

Sosyal medyada başarılı olmak için bir deneme ve yanılma sürecinin kaçınılmaz olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle sosyal medyada yeni olanlar için gözlem büyük önem taşıyor. Yine de bu işte başarılı olmak isteyenler için önemli bazı sosyal medya kuralları var.

Bazen hangi kuralın zorunlu hangisinin tercihe bağlı olduğuna karar vermekte zorlanabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki önemli sosyal medya kuralları size yardımcı olabilir.


Tüm sosyal medya ağları için;

1. Gün içerisinde birkaç kez paylaşımda bulunuyorsanız, paylaşımlarınızın arasında belli bir süre olduğundan emin olun. Çünkü sosyal medyada art arda aralıksız paylaşımda bulunduğunuzda takipçi kaybedersiniz.

2. Tüm yorumlara olabildiğince hızlı cevap verin. Yapılan araştırmalar bir markanın paylaşımına yorum yapan kullanıcıların yüzde 53′ünün 60 dakika içinde geri dönüş beklediğini gösteriyor.

3. Hashtag sanatını öğrenin. Bir hashtag iyi sonuç verirken on hashtag ile risk almış sayılırsınız. Aslında bu sayı platforma göre değişiyor: Twitter’da en fazla 2, Instagram’da ise en fazla 11 hashtag uygun görülürken, Facebook’ta ya da Pinterest’te hashtag kullanımı tavsiye edilmiyor.

4. Hedef kitlenizi önce eğlendirin ve bilgilendirin, ardından satışa odaklanın. Hedef kitlenizin ilgisini çekip hakkınızda olumlu bir izlenim yarattıktan sonra pazarlama konusunda şansınız artacaktır.

5. Şirketinizden bahsederken birinci çoğul şahıs (biz) kullanın. Böylece kullanıcılar karşılarında bir makine değil bir kişi olduğu izlenimine kapılarak daha fazla güven duyacaktır.

Unutmayın, sosyal medya hedef kitlenize ulaşmanın en iyi yollarından biridir. Bu konuda kendinizi geliştirmeye önem verin.

http://www.dijitalajanslar.com/onemli-sosyal-medya-kurallari/