timthumb

E-ticaret markalarının hızla çoğalıyor olduğu günümüzde, sosyal medya üzerinden doğrudan satış konsepti başarılı olarak ilk önce Instagram’da uygulandı. Uygulamanın kaliteli ve sade bir arayüzü oluşu, yüksek etkileşim oranı ve sosyal medya samimiliği ile ürün sergilemek için uygun bir alan gibi duruyordu.

Browser-to-shopper, yani tarayıcıdan müşteriye olan en başarılı etkileşim, sosyal medyada (Facebook dahil) Instagram’da görüldü. Bu nedenle de, kısa sürede markaların müşterileriyle birebir etkileşim almada en başarılı oldukları platforma dönüştü.

Yaratıcılık, heyecanlı ve istekli bir kitle ve kolay mobil erişim, Facebook’un da desteğiyle Instagram’ı kısa sürede popüler bir hale getirdi. Markaların sadık müşterileri, yenilikler için artık o markanın web sitesinden çok Instagram hesabına göz atıyor.

İş Dünyasına Ağırlık Veren Instagram

Instagram, kendi erişim gücünü ve yüksek kullanıcı sayısını fark ettikten sonra bu başarısını iş dünyasında bir fırsat olarak değerlendirdi. Bunun üzerine e-ticaret adına önemli bir adım atarak uygulama içi reklam özelliğini piyasaya sundu. Reklamlar, akış sayfasında takip edilen gönderilerin arasında çıkıyor, alakalı kullanıcılara gösteriliyor ve reklamveren, her türlü ayarlamasını kendi oluşturabiliyordu. Bu konsept, hem markaların bilinirliğini genişletiyordu hem de doğrudan markayla B to C erişimini kuvvetlendirip doğrudan satış yaptırabiliyordu.

Instagram’ın reklamlarda başarılı olmasının ve reklam alma kararını uygulamasının sebebi, Facebook reklamlarının oldukça popüler olmasıydı. Reklamverenler sosyal medyada Facebook reklamlarının güçlü etkileşimlerini Instagram’da da markaları üzerinde görmek ve sonuçlarını gözlemlemek istemişlerdi.

Facebook kullanıcıları, reklamlara karşı bir “bağışıklık” kazanmış olsa da Instagram’da hala reklam postları için çıta yüksek tutuluyor. Kaliteli görseller ve yaratıcılık, reklamları akışta gezinirken takip edilenlerden biri olarak kabullenmeye yarıyor. Böylece izinsiz araya giren içerik, kabul görmüş sayılıyor.

Instagram İle İş Hedeflerinize Nasıl Ulaşırsınız?

Instagram pazarlamasına giriş yapmadan önce, bir markanın sosyal medya veya diğer reklam alanlarından bağımsız olarak hedeflemesini net olarak yapması gerektiğini belirtmeliyiz. Böylece ulaşmak istediği kitlesini kavramış olacaktır ve bunu her alanda kullanması daha kolay bir hale gelecektir.

Instagram, reklam verme sistemi açıldıktan sonra markalara, bu platformu nasıl kullanabileceklerine dair bir kılavuz sundu. Böylece reklam formatlarından siteye yönlendirmeye, etkileşimi artırmaktan videolu paylaşımlara her türlü bilgiyi kullanıcılarına aktardı. Bu açıdan da örnek bir mecra olan Instagram, markalara sosyal medyada her türlü desteği sağlamış oldu.

Fotoğraf, video veya carousel, her türlü paylaşımda tek bir ortak püf noktası bulunuyordu: Yaratıcılık.

Orijinal, uyumlu, markanın ve ürünün konseptini iyi yansıtan reklamlar başarılı oluyordu ve bunun için yaratıcılık esastı. Caption’larda da bunu sürdürmek gerekiyordu ve kullanıcıyı kendi Instagram’da gezinme eğlencesinden alıkoymadan yapılan doğal reklam paylaşımları, oldukça beğeni topladı.

Reklam Vermenin Ötesinde

Instagram, reklam vermeden önce de oldukça başarılı ve etkili bir e-ticaret platformu olarak görülüyordu. Koyulan hedeflere bağlı olarak kendi hedef kitlenizin dikkatini kolayca çekebilir veya yeni ürününüzün etkileşimini kısa sürede gözlemleyebilirsiniz. Bunu her sosyal medya platformunda bu hızda yapamayacağınızdan, Instagram bunun için en uygun alandır.

Facebook sayfaları organik erişimdeki problemlerle mücadele ederken; markalar gönderilerinin ne gibi bir etki yarattığını görmenin, marka stratejisini uzun vadede kontrol altına almak adına ne kadar önemli olduğunu saptadı. Bu da Instagram sayesinde oldukça kolay bir hale geldi.

E-ticarette başarılı olmanın birçok yolu var. Masaüstünden mobil çağa hızlı ve etkili geçiş yapmamızı sağlayan uygulamalardan biri olan Instagram, markalara sonsuz seçenek sunuyor. Çünkü yaratıcılığı kullanmak serbest. Markanın vizyonuna ve ürünün kimliğine uygun reklamlar vererek ve markanın kendi Instagram hesabını da buna göre şekillendirerek; doğrudan satış dahil olmak üzere oldukça başarılı etkileşimler sağlayabilirsiniz. Bunun ilk adımı da, her zamanki gibi hedef kitlenizi iyi tanımaktan geçiyor.

http://www.dijitalajanslar.com/e-ticaret-siteleri-icin-instagram-kullanma-kilavuzu/