kurumsal_kimlik_calismasi

Kurumsal kimlik çalışması her firmanın ihtiyacı olan bir süreçtir. Yeni markalar kesinlikle reklam sürecine ihtiyaç duyar bu sebeple bir kurumsal kimlik konseptine de ihtiyaç duyarlar.
Bu konsept eğer doğru bir şekilde hazırlanırsa o markanın simgesi haline gelir. Lacoste markasının timsahı bir tasarımcı tarafından yapılmış dünya üzerinde ki ilk logodur ve ilk konsept çalışması sayılabilir.
Artık insanlar o timsahı gördüğünde Locoste’nin ismi yazmasa dahi o gömleğin o markaya ait olduğunu anlar yada reklamda Lacoste ismi geçmese dahi o timsahı görmek bize Lacoste’yi anımsatır.
Bu firmanın doğru bir kurumsal kimlik çalışması yaptığını gösterir.
Aynı tutumu Tommy Hilfiger isimli firmada da görmek mümkündür. Kurumsal kimlik tasarımın grafik tasarım aşamasında rakip firmaların logolarını inceleyerek benzer olmaktan kaçınmak da oldukça önemlidir. Benzer renkler yada benzer şekiller kullanmak insanların gözünde iki markayı silecek ve tek bir marka gibi görmelerini sağlayacaktır. Bu da rakip firmalar arasında istenmeyen bir tutumdur. Bu sebeple iyi analiz oldukça önemlidir.
Aksi taktirde boşa yapılmış bir kurumsal kimlik tasarımı çalışması olur ve kurum tekrar bir kimlik arayışı ihtiyacına girer. Bu da firmaya ve markaya oldukça kötü etkiler sağlayacak ve firmayı aşağıya çekecektir.
Buna yol açmamak için doğru bir kimlik çalışması yapılması gerekir.
Yanlış kurumsal kimlik çalışmasına en güzel örnek Garanti bankası ve TEB bankası olabilir. Birbirine çok yakın renkler kullanan iki bankanın ATM’lerinin karıştırıldığı oldukça sık duyduğumuz bir olaydır.