2722-odak-dijital-baski-hizmetleri-578x0

Ofset baskı ve dijital yapılan baskının daha önce tanımlarını detaylı olarak belirtmiştik. Ofset yönteminin daha kaliteli sonuçlar sağladığını fakat dijital baskının çok daha hızlı işlem yapılma olanağı sunduğunu bilmemiz gerekmektedir.

Tabi kullanılan işe ya da siparişi veren kişinin seçimine göre yöntemler de çeşitlilik göstermektedir.

Yapılan seçimlerin istenen işe uygun olup olmadığı tartışılır durumdadır. Bu durumda işinin erbabı olan kişilerden yardım almanız en doğrusu olacaktır.

İki yöntem arasındaki farkları kısa cümlelerle belirtelim; ofset, dijital yapılan baskıya oranla daha kaliteli basım yapmaktadır ve daha kaliteli sonuçlar çıkarmaktadır.

Dijital yapılan baskı ise ofset yöntemine göre çok daha hızlı basım yapmaktadır ve daha kısa sürede büyük işler ortaya çıkarmaktadır. Dijital yapılan baskı, ofset yöntemine oranla daha az kimyasal içerik kullanmakta ve baskı sonrasında daha az atık çıkarmaktadır.

Dijital yapılan baskı bilgisayar sayesinde yapıldığı için verilerin değişim işlemi ofset yöntemine göre daha kolay yapılmaktadır. Ofset yönteminde kullanılan tabakalar bir milyon baskıya kadar ulaşabilmektedir. Bu durumda mali açıdan önemli olmaktadır.

Tabela yapan firmalar da bu yöntemleri bilmektedir ve birçoğu da uygulamaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi dijital yapılan baskı yöntemi çevreye minimum zarar vermesiyle ve yüksek basım hızı sebebiyle tercih edilmektedir.

Fakat ofset yöntemi dijital yapıma oranla çok daha yüksek görüntü kalitesi sayesinde baskılarını yapmaktadır.