dijital-kitleleri-etkilemek-influencer-marketing

2016 yılının trend pazarlama stratejileri arasında yer alan Influencer Marketing ile; büyük bir kitleyi hedeflemek yerine, kitleler üzerinde etkisi olan kanaat önderlerine odaklanarak, potansiyel müşterilerinize etkili yoldan ulaşabilirsiniz.

Dijital çağın tüketicileri, bir ürün ya da hizmeti satın almadan önce bloglar da dahil olmak üzere bir dizi sosyal medya kanalından diğer kullanıcıların deneyim ve düşüncelerine göz atıyor. Bu durum markaları, potansiyel müşterilerinin bulunduğu bu kanallarda yer alarak satış kararlarını etkilemeye yönlendiriyor. Dijital ortamlarda “hatırlı” diyebileceğimiz birçok takipçisi olan kanaat önderleri toplulukları yönlendirebiliyor. Markaların bu doğrultuda kanaat önderleri ile ortak pazarlama çalışmaları yapmasına iseInfluencer Marketing (Hatırlı Pazarlama) deniyor.

Influencer Marketing aslında yeni bir kavram değil. Markalar bir süredir blogger’lar, vlogger’lar, Twitter fenomenleri, Instagrammer’lar gibi farklı platformlarda takip edilen kişilerle ortak çalışmalar yapıyor. Fakat dijitalde artan rekabet, reklam engelleme uygulamalarının gün geçtikçe daha fazla kullanılması ve diğer dijital pazarlama dinamikleri gösteriyor ki; Influencer Marketing önemini gün geçtikçe daha çok artırıyor. Öyle ki bu kavram 2016 yılının dijital pazarlama trendleri arasına girmiş durumda.

Influencer Marketing neden önemli?

Artık tüketicilerin birçoğu bir ürün ya da hizmet satın alacağı zaman riske girmek istemiyor. Dolayısıyla hemen el altında olan internetten küçük bir araştırma yapıyor ve ona göre karar veriyorlar. Sizin ürününüz rakiplerinizden çok daha kaliteli ve faydalı olsa da potansiyel müşterilere ulaşmanız o kadar kolay olmuyor. Dolayısıyla toplulukları etkileme ve başkalarının fikirlerine yön verme yeteneği olan kişilerin ürününüzü tercih ettiğini duyurması ya da ürün hakkında olumlu bir yorum paylaşması; hedef kitlenize ulaşma konusunda önemli bir fırsat haline dönüşüyor.

Kitlesel iletişimin yerini giderek özelleştirilmiş pazarlama taktiklerine bıraktığı bu günlerde; hedef kitlelerini belirli gruplara ayıran markalar Influencer Marketing’ten yararlanıyor. Dolayısıyla el kremi üreten ve dünya çapında geniş bir kitleyi hedefleyen büyük bir marka da; niş bir kitleye el yapımı dekorasyon ürünleri satmak isteyen küçük bir işletme de bu yöntemi tercih edebiliyor.

Influencer Marketing’i önemli kılan sebeplerden biri de; kullanıcıların gerçek deneyime önem vermesi.Markanız adına açacağınız bir blogda önerdiğiniz ürün kullanıcıların ilgisini çekmezken; sözüne güvendikleri birinin ürününüzü önermesi düşüncelerini değiştirebiliyor.

Markalar ayrıca Influencer Marketing ile satın alma niyeti olmayan kullanıcıları da etkileyebiliyor, toplulukları ürün ve hizmetleri hakkında konuşmaya yöneltebiliyor. Dolayısıyla başarılı bir Influencer Marketing çalışması, çok büyük maliyetli bir PR kampanyasından daha etkili olabiliyor.

http://www.dijitalajanslar.com/dijital-cagda-kitleleri-etkilemek-influencer-marketing/