dijital-ajanslarda-calismak-isteyenler

Dijital ajanslarda çalışmak istiyorsanız, bu püf noktalarını öğrenmeniz ve uygulamanız dijital dünyada yer edinmenizi kolaylaştıracaktır.

Dijital ve sosyal medya pazarlama ajanslarında çalışmak isteyen bir öğrenci ya da yeni mezun iseniz, aklınızda birçok soru işareti olacaktır. Bu aşamada sektöre girmek, dijital ajanslarda kariyer yapmak ve işe alınmak için yapılması gerekenler konusunda birkaç tavsiyeyi sizin için derledik:


1) Sektöre girin; tanışın, tanıştırın, tanının.

Networking oluşturmak dijital ajanslarda kariyer hedefleyenler için en önemli adımlardan biridir. Sektörde çalışan insanlarla bir araya gelme fırsatlarını kaçırmayın. Sektör veya ajans etkinliklerine katılarak yeni insanlarla tanışabilir, sektörde çalışan insanların sizi tanımalarını sağlayabilirsiniz.

Farklı ajanslardan, işlerini beğendiğiniz kişilere sorularınızı sorabilir; bilgi ve tecrübelerinden faydalanabilir ve işlerini takdir ettiğiniz bu kişilerden kariyer tavsiyeleri alabilirsiniz. Unutmayın; başarılı bir dijital ajans çalışanının referansı size yeni kapılar açacaktır.


2) Değişimi yakalayın ve jargonu öğrenin.

Dünya çok hızlı değişiyor, dijital dünya daha hızlı. Teknolojik gelişmeleri, sürekli gelişen aygıtları, platformları ve fırsatları yakalamak için; araştırmaya ve takip etmeye devam etmeniz önemlidir. Dijital pazarlama diline hâkim olun. Örneğin PPC (Pay Per Click) ya da CTR (Click Through Rate) gibi dijital pazarlama kavramlarının ne anlama geldiğini öğrenmeniz sektörde büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

Bir ajansa gittiğiniz zaman; ajansın web sitesi, sosyal ağları, müşterileri ve işleri konusunda fikriniz olması da dikkate değer bir önem arz ediyor. Dijital dünyaya olan ilginiz ve merakınız, takip ettiğiniz dergiler, bloglar, web siteleri, kullandığınız sosyal ağlar da size karşı tutumları belirlemekte etkili olacaktır.

3) Öğrenmenin anahtarı tutku ve meraktır. Koruyun!

Öğrenebileceğiniz ya da asla öğrenemeyeceğiniz şeyleri öğrenme merakınızı ve tutkunuzu her zaman koruyun. Kişisel ve profesyonel gelişiminiz için konferanslar, seminerler, webinarları vaktiniz elverdiği ölçüde takip etmeniz, dijital dünya hakkında her zaman gerekli olan canlı, güncel ve faydalı bilgilere ulaşmanızı sağlayacaktır.

Üniversitede iletişim ya da pazarlama alanlarında eğitim almanız elbette önemlidir. Ancak orada öğrendikleriniz her şeyi öğrendiğiniz anlamına gelmiyor. Edindiğiniz teorik bilgiyi mutlaka pratiğe dökecek merakınız ve tutkunuz olsun. Okulda edindiğiniz bilgiler ile gerçek zamanlı bir dijital pazarlama deneyimini ve dijital pazarlamanın dinamiklerini öğrenemezsiniz.

İşinize tutkuyla sarılın ve merak duygunuzu kaybetmeyin. Albert Einstein’ın, “Hiçbir özel yeteneğim yok. Yalnızca tutkulu bir meraklıyım.” sözlerini arada bir de olsa hatırlamamız gerekiyor.


4) Trendleri yakalayın, gündemi takip edin.

Büyük bir hızla değişen ve büyüyen dijital ağlarda trendleri yakalamanız artık bir zorunluluk. Pek çok marka dijital kampanya içeriklerini trendler üzerinden ve hızlı bir şekilde üretiyor. Trendlerin dışında kalırsanız birçok dijital pazarlama fırsatını kaçırabilirsiniz.

Gündemden haberiniz olmazsa doğru zamanda, doğru stratejiyle, doğru kampanya fırsatlarını kaçırmanız kaçınılmazdır. Sosyal ağlarda hashtagler kullanılarak gerçekleştirilen başarılı kampanyaları hatırlayın. Tüketici trendlerini, ülke ve dünya gündemini takip etmeniz sizin için bir artı olacaktır.

5) Analitik düşünün.

Pazar, müşteri ve hedef kitle analizlerinin nasıl yapılacağı; online ölçümleme yöntemleri ya da dijital pazarlama stratejileri konularında bilgi sahibi olmanız sizi dijital dünyada bir adım daha öteye taşıyacaktır. Verileri iyi okursanız, hedefe daha kolay varabilirsiniz.

İyi bir analiz yeteneğinizin olması kadar analizleri açıklayabilecek, anlamlandırabilecek bir yorumlama yeteneğinizin de olması gerekiyor. Analitik düşünürseniz; doğru, gerçekçi, uygulanabilir hedef ve stratejiler geliştirebilir ve başarıyı yakalayabilirsiniz.


6) Yaratıcı ve girişimci olun.

Dijital ajanslarda çalışmak için yaratıcı olursanız ve bunda sürekliliği sağlarsanız, kazanırsınız. Çalışmak istediğiniz ajans için yaratıcılığınızı ve stratejik düşünme yeteneğinizi ortaya koyan yaratıcı bir çalışma hazırlayın. Problem çözme yeteneğinizi ortaya koyan bir çalışmanız varsa yanınızda olsun.

Girişimci bir kişiliğinizin olması bir dijital ajansta çalışabilmeniz için önemli faktörlerden biridir. Soru sormaktan, fikirlerinizi anlatmaktan çekinmeyin; hata yapmaktan korkmayın.

7) Dijital Pazarlama temel bilgi ve becerilerine hakim olun.

Dijital pazarlama alanında kariyer yapmak ve özellikle ajanslarda çalışmak istiyorsanız, mutlaka bilgi sahibi olmanız gereken bazı temel konular vardır. Özellikle Dijital Pazarlama Sorumlusu olarak başlayıp, zamanla uzmanlaşmak istiyorsanız; görsel düzenleme programları, web sitesi yönetimi, SEO / SEM, Analytics gibi konularda pratik yapmalısınız. Elbette kariyerinizin başlangıcında yöneticiler sizin bu konularda genel bilgiye sahip olmanızı yeterli bulabilir fakat dijital pazarlama kariyerinizde yükselmek istiyorsanız, bu alanlarda mutlaka tecrübeli olmanız gerekecek.

http://www.dijitalajanslar.com/dijital-ajanslarda-calismak-isteyenlere-tavsiyeler/