cati-tabelasi

Reklam amaçlı olarak en çok kullanılan tabela çeşitlerinden biri olan Çatı tabelaları normal tabela ölçülerinin yanı sıra daha büyük ve gösterişli olarak karşımıza çıkmaktadır. Tabelaların ölçülendirme işlemi yapılırken işin uzmanından yardım almakta fayda vardır. Çatının fotoğrafı çekilerek imalat için detaylı tüm notlar alınır. Bu sayede ölçülendirme yaparken herhangi bir hata olmaması için gereken tüm ayrıntılara dikkat edilmesi gerekir. Ölçü hatası yapılması durumunda tabelanın montajında da çeşitli sıkıntılar çıkması muhtemel bir durumdur. Bu yüzden ölçülendirme işlemine gereken özenin verilmesi gerekir.

Çatı tabelasının üretiminde alanında uzman grafikerler çalışmalar sağlanarak müşterilerin istekleri göz önüne alınarak en doğru çalışmanın yapılması sağlanır. Üretim aşamasının en önemli ayrıntısı basım aşamasıdır. İşlemin bu kısmı hata kabul etmeyen bir durumdur. Çünkü yapılacak olan en ufak bir hatanın dönüşü de yoktur. Baskıların dijital baskı makinesi ile birlikte yapıldığı görülür. Yapılacak olan çatı tabelalarında yazı karakterleri ve kullanılacak renkler çok önemlidir.

Tasarımların oldukça ilgi çekici ve uyumlu olması gerekir. Böylece karşıdan bakan insanların dikkatlerini üzerine toplamayı başaracaktır. Genel olarak reklam amaçlı kullanılan çatı tabelaları firmaların adını ve yaptığı işin fark edilmesini sağlar. Işıklı ya da ışıksız olarak tasarlanan çatı tabelaları özellikle fazla binalar arasından doğru binayı seçmek adına kullanılması sağlanır. İş yeri binalarının yanı sıra apartmanları da çatı katına yerleştirildiği de görülür.