12

Bina üzerinde yer alan tabela türlerine çatı tabelaları adı verilmektedir. Bilindik tabelalara göre daha farklı ölçü ve tasarımlara sahip olan bu tabela türü özellikle işyerinde sıkça karşımıza çıkmaktadır. Binanın reklamını yapma adına kullanılan çatı tabelaları insanların dikkatleri anında çekmektedir. İş yerleri dışında reklam amacıyla apartmanlarında çatılarında görmek mümkündür. İnsanları ne kadar uzak olursa olsun fark etmelerini sağlamak adına oldukça büyük boyutlarda yapıldığı görülür. Böylece insanlar ne kadar uzak olursa olsun tabelayı fark edebilirler.

Tabela yapılacak olan çatının seçildikten sonra her ayrıntısı ile incelenmesi gerekir. Bu inceleme sonucu çatı ile ilgili çıkarılan raporda çatının ne kadar büyüklükte bir tabelayı kaldıracağı da ortaya çıkacaktır. Özellikle çatı tabelalarında hava şartları da göz önüne alınarak gereken tasarımın yapılması gerekir. Aksi taktirde olumsuz pek çok durumla karşılaşılması sağlanır. Çatı tabelalarını yapacak olan ekibin işinde uzman olması ve montaj işlemini en doğru şekilde gerçekleştirmesi gerekir.

Tabela tasarımı yapılmadan önce pek çok ayrıntıya dikkat etmek gerekir. Bu ayrıntılar içerinde tabelanın okunması gereken mesafe, tabela zemin ölçüleri ve daha pek çok durum göz önüne alınması gerekir. Özellikle mesafenin fotoğraflanması ile birlikte görsel tasarımın daha uygun bir şekilde yapılması sağlanır. Özellikle binaların fazla olduğu alanlarda işletmelerin daha kolay akılda kalmasını sağlayan çatı tabelaları insanların dikkatlerini üzerine çekmektedir. Yüksekte olması karmaşık gibi görünen binaların birbirinden ayrılmasını da sağlamaktadır.