basm-620x350-300x169

Özel uzmanlık gerektiren alanlardan biri olması ve grafik tasarımın kapsadığı alanlardan biri olması nedeniyle her insanın bu konuda çalışma yapabileceği söylenemez. Hayal gücü yüksek kişiler tarafından dahi kolaylıkla yapılabilecek bir iş değildir. Broşür hazırlama aşamasında başarılı olabilmek adına bu konuda bilgi ve deneyim sahibi olmak gerekir. Amaç sadece tasarım yapmak değil baskıdan da kazasız bir şekilde çıkmasını sağlamaktır.

basm-620x350-300x169

Bir örnekle daha açalım. Alanında profesyonel olmayan bir grafikerin büyük bir şirkete broşür tasarladığını göz önüne alalım. Hazırlanan tasarım tamamlandığında yüz binlerce baskı yapılacak. Tasarımda baskıya göndermeden önce yapılacak düzenlemeler ve revizeler tamamlanmadığından şirket büyük zarara girmiş olacaktır. Bilgisayarda göründüğü gibi baskıda görünmeyecek olan bu baskı ürünlerinin herkesi mağdur edeceği aşikar. Bunun sonucunda grafiker olduğunu iddia eden amatör kişilerde sıkıntıya girecektir. Her konusunun uzmanlık gerektirmesi nedeniyle ajans deneyimi ve bilgi teknolojileri birleştirilmelidir. Yani öncelikle temel bilgiler öğrenilmeli sonrasında aşama aşama işin tüm incelikleri öğrenilmelidir.

 

Sektöre atılmadan önce mutlaka ince detaylar kavranmış olmalıdır. Aksi takdirde herkes can sıkıcı durumlarla karşılaşabilir. Katalog tasarımı da aynı broşür’de olduğu gibi önemli teknikler içermektedir. Son yıllarda bazı firma yetkililerinin kendilerinin hazırlayıp masraftan kurtulabileceklerini iddia ettiklerini görmekteyiz. Hiçbir şeyden anlamayan bu bireylerin tasarlayacakları kataloglar rezalet bir görüntüde olacaktır. Bu alanda her firma profesyonel ajanslardan hizmet almalıdır.