satos

Newsweek’in başı dertte olabilir. Derginin Bitcoin’in mucidi olduğunu iddia ettiği Satashi Nakamoto avukat tutarak yasal işlem seçeneklerini düşünmeye başladı. Ethan D. Kirschner adlı avukatının ilk işi, Nakamato’nun Bitcoin’le ilgisi olduğu iddialarını reddeden bir bildiri yayımlamak oldu.

Kaliforniya’da yaşayan 64 yaşındaki Nakamoto, Newsweek’in iddialarını daha önce Associated Press’e verdiği röportajındaaçıkça reddetmişti.

Newsweek’in bomba etkisi yaratan haberi yayımlamasının ardından, hikayenin güvenilirliğine burada ve başka birçok yayında şüpheyle yaklaşılmıştı. Nakamato’nun, haberin devamında göreceğiniz açıklaması oldukça net. Buna karşılık Newsweek tarafından şimdiye kadar yalnızca 26 kelimelik bir cevap yayınlandı.

 

Nakamato’nun bugün yayınladığı bildirisini ilk olarak Reuters yazarı Felix Salmon paylaştı. Şimdiden kendine ait bir NewGenius sayfası olan bildirinin tam metnini yazının sonunda görebilirsiniz.

Bu açıklamanın ardından iki ihtimal beliriyor: Ya iddiaları tamamen reddeden Nakamato yalan söylüyor ya da Newsweek. Açıklamasında Newsweek hikayesi yüzünden gerek profesyonel gerek özel yaşamında zarar gördüğünü söyleyen Nakamoto’nun Newsweek’e dava açması sürpriz olmaz. Zira ifadeler bunun için bir hazırlık hissi veriyor.

Nakamoto’nun açıklamasına Newsweek, belki de kısa yayın tarihinin en kısa yazılarından biriylecevap verdi. Newsweek’in Nakamoto’dan bir uyarı almadıklarını söyleyen açıklaması, şu ifadelerden ibaret:

Newsweek has not received any statement or letter from either Mr. Nakamoto or his legal counsel. If and when we do, we will respond as necessary. ”

Gittikçe yılan hikayesine dönen Newsweek haberinin ardından, dava açılması halinde Nakamoto’nun Bitcoin’in “gerçek” yaratıcısı olduğunun bulunması gibi bir ihtimal hala var. Buna karşın eğer Nakamoto haklıysa, Newsweek’in haberi başlı başına bir skandal hikayesi olacak gibi görünüyor.