hm-reklam-ajansi-30-personel-alimi-yapiyor4578fb8b3ab4cacb8fcd

Üniversitelerin tasarım fakültelerinde verilen bir çok farklı başlıklı dersler vardır. Fakat son zamanlar da genel olarak tüm tasarım fakültelerinde kurumsal kimlik isimli derse bir yoğunluk olmuştur. Mimarlık fakültesinden , grafik tasarım fakültesine kadar bir çok bölümün ders programına eklenmiş bir ders olmuştur. Tabi ki her bölüm bu dersi kendi kulvarında işler. İç mimarlar bir kurumsal kimlik oluşturma sürecinde o kurumun logo ve sloganından, o kurumun kiosk tasarımına ve gene o kurumun binasının iç mekan tasarımına kadar bir çok alanla ilgilenir. Grafik tasarım bölümü ise daha detaylı nir şekilde sadece logo slogan ve afişlerle ilgilenirler.

Her bölüm konuyu kendi bakış açışına göre farklı bir yerinden tutabilmektedir.Günümüzde , kurumsal kimlik tasarımı aşamasında yapılması gereken ilk şey kurumun derinlemesine incelenmesi ve kurumun kişiliğinin keşfedilmesi olur. Bu keşif sürecinde kuruma en uygun konsepti bulmak sürecin en zorlu kısmıdır. Bir konsept e  karar vererek kurumun tüm tasarımlarını bu çizgide yürütmek kurum için oldukça olumlu olacaktır. Bu sayede tutarlı bir çizgiye sahip olacak ve herkes tarafından hatırlanabileceği bir kimliği olacaktır. Örneğin bir bakanın 4 yapraklı yonca konsepti üzerine yaptığı kurumsal kimlik çalışması herkes tarafından oldukça iyi bilinir.

Yonca deyince herkesin aklına aynı banka gelir. Bankanın ismi yazmasa bil logosundan bunun o bankaya ait bir bankamatik olduğunu dahi anlayabilmemiz mümkündür. İşte başarılı bir kurumsal kimlik çalışması bunu gerektirir.