10809

Her bankanın kendine özel bir kurumsal kimlik çalışması vardır. Bankalar arası rekabette her birinin kendi özgü ayırıcı bir kimliği olması önemlidir. Bu sebeple kurumsal kimlik çalışmalarında bankalar ap ayrı konseptler üzerinden çalışmayı tercih ederler. Özellikle renkler bu konuda oldukça önemlidir. Bazı bankalar aynı renkleri kullanabilmekte ve bu ATM’ler arasında bile bankalar arasında karışıklığa yol açmaktadır. Bu sebeple yeni açılan bankalara özgün bir renk seçmeleri önerilir. Yan yana bulunan yeşil renkteki iki banka insanların kafasını oldukça karıştırmaktadır.

Bu karmaşayı özellikle Teb bankası ve  Garanti bankasında görmekteyiz. İkisi de yeşilin nerdeyse aynı tonunu kullanmaktalar ve neden olduğu bilinmez ATM’lerini hep yan yana açarlar. Ve bu insanların kafasında karışıklık yaratır. Bazen Teb ATM’si yerine Garanti ATM si kullanan insanları duyuyoruz. Bunun sebebi yanlış kurumsal kimlik çalışmasıdır.
Fakat Akbank ve Garanti yan yana olursa isime bakmadan sadece renkten ayırt etmeniz mümkün olur. Bu ise doğru bir kurumsal kimlik çalışmasına örnektir.

Kurumsal kimlik tanım olarak markanın müşterilerine gösterdiği yüzüne verilen isimdir. Markanız grafik tasarım bazında bir başka marka ile aynı tutumu sergilerse , o kurumsal kimlik özgün olmaktan çıkar ve başarısız olur. Bu sebeple kurumsal kimlik çalışmadan önce sadece markanın değil , markanın rakiplerinin de analiz edilmesi gerekir. Bu sayede daha başarılı kurumsal kimlik çalışmaları elde edilebilir.