organizasyon-isleri

Bankalar arası rekabeti reklamlarda çok net görüyoruz. Hepsinin tek amacı müşterileri kendine çekmek. Fakat bu yolda en önemli şey bir bankanın kurumsal kimlik çalışmasıdır. Kurumsal kimliğin kelime anlamı , markanın çizgisinin müşterilerin gördüğü tarafıdır. Bu çizgiyi doğru göstermek , doğru potansiyelde müşterilere ulaşılmasını sağlar. Aksi taktirde kendinizi yanlış tanıtırsanız gelen müşterilerin beklentisini karşılayamaz ve giderek müşteri kaybedersiniz. Bu insanların günlük hayatlarında arkadaş edinmeleriyle aynı süreçtir.

Arkadaş edinirken kendi tarzınızı ve kişiliğinizi doğru bir şekilde yansıtırsanız , doğru çizgide arkadaşlar edinirsiniz. Aksi taktir de yanlış , kişiliğinize uygun olamayan arkadaşlar edinir ve kısa süreli arkadaşlıklarınız olur. Kurumsal kimlik tasarımı da bir markanın var olan kişiliğini doğru yansıtabilme sürecidir. Bu sebeple oldukça önemli bir süreçtir. Firma kişiliğini ve kimliğini doğru yansıtmalıdır. Özellikle kurumsal kimliği hazırlayacak olan firma bu konuda oldukça sorumluluk taşır. Kurumsal kimlik tasarımın ilk aşaması olan grafik tasarım sürecinde oluşturulan logo oldukça önem taşır.

Bunun sebebi bundan sonra isim dahi olmasa logonun markanın ismini hatırlatacak olmasıdır. Örneğin bir ATM’nin üstünde dört yapraklı yeşil bir yonca var ismi yazmasa bile bu ATM’nin garanti bankası olduğunu anlarız. Yada kırmızı bir ATM görürsek bu ATM’nin Akbank’a sahip olduğunu anlarız. Bu formların doğru bir kurumsal kimlik çalışması yaptığını gösterir. İsmi görmeden sadece logo ile markanın tanınması doğru bir kurumsal kimlik çalışmasını gösterir.