getimage

Dünyada interaktif reklamcılığın gelişmesi için etkinlik gösteren Interactive Advertising Bureau’nun (IAB) Türkiye’deki faaliyetlerini yürüten IAB Türkiye Başkanı Dr. Mahmut Kurşun, internet’in Avrupa toplamında televizyondan sonra ikinci büyük mecra konumuna geldiğini belirtti.

IAB açıklamasına göre, dünyada 42 ülkede etkinlik gösteren ve dijital reklamın, internetin gelişmesi için çalışan IAB’ın Türkiye’deki temsilcisi IAB Türkiye, Avrupa’da yeni bir başarıya imza attı ve bir defa daha IAB Avrupa’nın Yönetim Kurulu’na seçildi.

Berlin’de 20-21 Mayıs’ta gerçekleştirilen Interact Kongresi öncesinde yapılan IAB Avrupa Genel Kurulu’nda IAB Türkiye bir defa daha Yönetim Kurulu’na seçildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen IAB Türkiye Başkanı Dr. Mahmut Kurşun, IAB Avrupa AdEx Benchmark 2014 reklam yatırımları raporuna göre, dijital reklam yatırımlarının Avrupa’da 30,7 milyar avroya ulaştığını belirtti.

İnternet’in Avrupa toplamında televizyondan sonra ikinci büyük mecra konumuna geldiğini vurgulayan Kurşun, şunları kaydetti:

“Bildiğiniz gibi Türkiye’de de benzer bir seyir izlendi ve dijital artık ikinci büyük reklam mecrası olarak konumunu perçinlemiş durumda. Aynı rapor, Türkiye’nin dijitalde Avrupa’nın en hızlı büyüyen 4. ülkesi olduğunu ortaya koydu. Bir de işin yaratıcılık boyutu mevcut. Dijital reklamı yaratıcılık ve yatırımın geri dönüşü ekseninde değerlendiren Mixx Awards Avrupa yarışmasında bu sene, 24 kategoride verilen 29 ödülün 11’i, yani neredeyse her 5 ödülün 2’si Türkiye’ye geldi. Ödül töreninde hepimiz ajans ve reklam verenlerimizin başarılarıyla gurur duyduk. Dijital reklam harcamalarının 2015’te Avrupa toplamında birinci sıraya çıkacağı öngörülüyor. 5-6 sene içinde benzer bir gelişmeyi Türkiye’ye de yaşayacağımıza inanıyorum”

Türkiye’nin başka ödülleri ise şöyle:

“- En İyi Sosyal Veri ve İçgörü Kullanımı Kategorisi Gümüş: Gnctrkcll İnteraktif Festival – Turkcell / WandaDigital

– Mobil Marka Destinasyon Siteleri Kategori Gümüş: SamsungGalaxyNote 4-El Yazısından Analiz / Samsung Türkiye / StarcomMediaVestGroup Türkiye / Mobilike

– Ürün Lansmanı Kategorisi Gümüş: iPhone 6 Vodafone’dan Alınır / Vodafone/ Mindshare

– Yenilikçi Online Reklam Çözümleri Kategorisi Gümüş: SamsungGalaxyNote 4-El Yazısından Analiz / Samsung Türkiye / Starcom MediaVest Group Türkiye

– Marka Farkındalığı ve Konumlandırma Kategorisi Bronz: Pembeyi Yakala / UnileverElidor / Manajans JWT / Mobilike

– Mobil Aplikasyonlar Kategorisi Bronz: Katil Senin Elinde / SamsungTürkiye / Starcom MediaVest Group Turkey

– Mobil Marka Destinasyon Siteleri Kategori Bronz: Vodafone- BJK Formaya Ruhunu Kat / Mindshare / Mobilike

– Viral Kategorisi Bronz: Cornetto Yalın Video Klip / Unilever / Mindshare.”

http://www.digitalhaberler.com/avrupada-internet-reklamciligi-hat-safhada.html