google_lupa

Pazarlamacıların Google’da neden ve nasıl arama yapıldığını bilmeleri tüketicilere çok daha kolay ulaşmalarına yardımcı olacaktır.

Blue Nile tarafından yapılan Arama Psikolojisi Araştırması pazarlamacıların SEO yaparken basit anahtar kelime listelerinin ötesine geçmesi gerektiğini gösteriyor.

Araştırma, kullanıcıların online aramaları nasıl yaptıklarını ve soruları aramalarda nasıl kullandıkları ile ilgili verilerle pazarlamacılara yardımcı olmayı hedefliyor.

Araştırmaya göre “Nasıl”, “Ne zaman” ve “Hangi” gibi kelimeleri içeren soruya dayalı ifadelerin yer aldığı aramalar oldukça yaygın. Araştırmaya katılanların %27’si aramalarını soru ile yaptıklarını söylüyor. En yaygın kullanılan soru ifadesi ise %44’lük kullanıcı oranı ile “Nasıl”.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı’yı kullandığımızda sadece tek bir kelime ya da kısa bir ifade ekliyoruz. Çoğunlukla aldığımız sonuçlarda soru cümleleri bulunmuyor. Soru cümlelerinin kullanımı çok çeşitli ve arama yoğunlukları nispeten daha düşük. Dolayısıyla tüketicilerin arama davranışlarını sadece Google Anahtar Kelime Planlayıcı ile anlamaya çalışırsanız insanların gerçekte nasıl arama yaptıklarını kaçırabilirsiniz.

Pazarlamacılar Google’da nasıl arama yapıldığını anlayarak, tüketici beklenti ve ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılamaya çalışmaları, daha doğru bir hedef kitleye ulaşmalarını sağlayacaktır.

 

http://www.dijitalajanslar.com/arama-psikolojisi/