OS-X-Beta-Program-astajans

Apple, Haziran ayında WWDC 2014′te tanıttığı yeni masaüstü işletim sistemi OS X Yosemite’ı beta sürümünü bugün kullanıcılara açıyor. Sürümü Mac bilgisayarlarınıza yüklemek için ise OS X Beta sayfasından kaydınızı yaptırmanız gerekiyor.

Apple’ın bugün yayınlayacağı OS X Yosemite her ne kadar işletim sisteminin final sürümü olmayacak olsa da kullanıcılar ilk kez yeni Applemasaüstü işletim sistemiyle tanışmış olacaklar. Aynı zamanda bu Apple’ın büyük ihtimalle sonbaharda final sürümünü yayınlayacağı OS X Yosemite’ı beta olarak kullanıcılara açarak test sürecini başlattığını ve kullanıcılardan geri bildirim toplamaya başlamaya hazır olduğunu işaret ediyor.

Eğer beta programa daha önce kayıt yaptırmışsanız ekstra bir işlemde bulunmanıza gerek yok. Apple size bir bildirim göndererek sürümün yüklenmeye hazır olduğunu haber verecek.

Ancak OS X Yosemite’ı denemek için sabırsızlanıyorsanız ve henüz kaydınızı yaptırmadıysanız elinizi biraz çabuk tutmanız gerekiyor. OS X Beta sayfasından kaydınızı yaptırarak sürümü ilk deneyenlerden biri olabilirsiniz. Ancak dediğimiz gibi acele etmeniz gerekiyor; çünkü Apple beta programı sadece 1 milyon Mac kullanıcısına açıyor.

Bundan sonra beta sürüm indirilmeye hazır olunca Apple size bir kod gönderecek ve bu sayede Mac’inize yeni işletim sistemini indirebileceksiniz. İşletim sisteminin içine gömülü olan Feedback Asistant uygulamasından da hataları direkt olarak Apple’a bildirip final sürümüne kadar düzeltmesine yardımcı olabileceksiniz.

WWDC 2014′te gördüğümüz kadarıyla OS X Yosemite flat tasarıma geçerek tamamen yeni bir görünüme kavuşuyor. Yeni bildirim merkezi özellikleri, karanlık modu ile de dikkat çeken yeni işletim sistemi ayrıca AirDrop dosya paylaşımı sayesinde iOS ile de tam senkronize olabiliyor. Böylelikle iMessage’lar, telefon aramaları kabul edip telefon açabilme özelliği de masaüstüne taşınmış oluyor.