animasyon

Animasyon filmi yapma işinin ciddi bir profesyonellik gerektirdiği aşikar. Yalnızca büyük reklam ajansları tarafından sunulan bir hizmet olması bakımından her ajansın bu işin altından kalkamayacağını görüyoruz. Gerekli alt yapı, ekipman ve donanımları gerektiren bir iş olduğundan onlarca kişinin çalıştığı bir reklam ajansı gereklidir. Reklam ajansında çalışan kişilerin niteliği ve profesyonellik düzeyleri reklamların niteliğini doğrudan belirleyen etmenlerdendir.

 

Kurgunun , senaryonun hazırlanması aşamasından tutun da animasyon filminde hayat bulacak olan karakterlerin çizimine kadar profesyonellik gerektirir. En basit bir detayın tam manasıyla işlenebilmesi adına saatlerce çizimler denemeleri yapılarak karar verilir. Yoğun bir çalışma ortamı gereklidir. Büyük animasyon filmleri yapan şirketlerin ülkemizde halen yeterli düzeyde olmadığı görülmektedir. Tüm dünyada büyük bir gelişme gösteren bu teknolojinin ülkemizde yeterli düzeyde olmaması 3 boyutlu filmlerin çekimini kısıtlamaktadır. Bu konuda çeşitli denemeler yapılsa da halen yabancı yapım animasyon filmleri ile rekabet edecek düzeye gelememiştir. Netice itibariyle ciddi bir uzmanlık yılların bilgi ve birikimini gerektirecek bir faaliyettir.

 

Reklam filmi çekiminin de animasyon filminden pek bir farkı yoktur. Bu film türünde genelde gerçek insan ve karakterler kullanılır. Çoğu zaman çizime ihtiyaç duyulmaz. Çok ütopik reklam filmlerinde animasyonel karakterler görmek mümkündür. Her iki alanda büyük reklaanimasyonm şirketlerinin alanıdır. Bu bakımdan reklam şirketi seçimi çok önemlidir. Ortaya çıkacak olan unsurun kalitesini doğrudan belirler.