reklam-filmi2

Animasyon filmi yapma aşamasında pek çok yöntem ve teknik bulunmaktadır. Bunların bazıları çok eski yöntemler olarak karşımıza çıkarken bazıları da son yıllarda en çok tercih edilen yöntemler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bakıldığı zaman aylar süren çalışmalar sonucu ortaya çıkarılan animasyon filmlerinin insanlar tarafından zevkle izlendiği görülmektedir. Milyon dolarların döndüğü bir sektör olması nedeniyle tüm dünyada büyük bir gelişim sürecine girmiştir.

 

Teknolojik gelişmelere ve bilgisayar sistemlerine bağlı olarak her geçen gün geliştirilen animasyon alanının bu noktada yeterli bir seviyeye ulaştığını görüyoruz. Büyük yapım şirketlerinin sürekli olarak kullandıkları yardımcı programların geliştirilmesi ve güzel bir seviyeye çekilmesi pek çok açıdan işleri kolaylaştırmıştır. Eskiden kısıtlı imkanlarla ortaya çıkarılan basit animasyon filmleri günümüzde yerini yüksek çözünürlük ve kalitedeki filmlere bırakmıştır. İnsanların gözüne ve kulağına hitap eder kaliteye ulaşması hiç de kolay olmamıştır. Ülkemizde halen bu alanda yeterli gelişim gösterilemediği görülmektedir. Türkiye olarak animasyon film noktasında elle tutulur bir eserin bulunmaması söylenenleri kanıtlar niteliktedir.

 

Reklam filmi çekimi konusunda ülkemizin gelişmediğini söylemek sanıyoruz ki haksızlık olurdu. Büyük reklam şirketlerinin son yıllarda akıllıca düzeyde kurgulamış oldukları kaliteli reklamları televizyon ekranlarında yayınlaması bu konuda sevindirici gelişmelerin ortaya çıktığını göstermiştir. Reklam filmlerine bakıldığında basit nitelikli olmaktan ziyade düşünce içerisinde düşünce içerdiği görülmekte. Kalite bakımından istenen seviyeye ulaşmış durumda.reklam-filmi2