timthumb.php

Ajanslar, hizmet verdikleri müşterilerinin itibar yönetimi kadar kendi markalarını da gerek yazılı gerek dijital basında en iyi şekilde temsil etmelidir.

Ajanslar, müşterileri ile ilgilenirken zaman zaman kendilerini ihmal edebiliyor. Sosyal medyada aktif olarak yer almayan, kendini tanıtmak için çalışmayan ajansların becerilerini ve tecrübelerini kendileri için de kullanması gerekiyor. Çünkü ajanslar için itibar yönetimi büyük önem taşıyor.

Ajansların itibarını ajanstan çıkan işler ve bu işleri yapan insanlar tanımlıyor. Başarılı itibar yönetimi sağlayan ajanslar, bu konuya zaman ve enerji harcıyor. Böylece rakipleri arasında öne çıkmayı başararak müşterilerin gözünde daha farklı bir duruş sergiliyorlar.

Nationwide’ın CMO’su Matt Jauchius Ad Age CMO Summit’te, “Ajansınıza satıcı gibi davranmayı bırakın,” diyerek ajansların kendi itibarını önemsemiyor olmasını eleştirmişti. American Express’ten John Hayes ise geçen yılki 4A’s Transformation Conference’de yaptığı konuşmada, “Değer verdiğim bir ajans çalışanının hatalı olduğumu söylemesini seviyorum,” ifadesini kullanarak ajansların gerekli durumlarda sesini çıkarmasının önemli olduğunun bir kez daha altını çizdi.


Ajans başkanından ajans çalışanlarına kadar sektörde profesyonel olarak yer alan herkes, sosyal medyanın ne kadar önemli olduğunu biliyor. Ne kadar fazla internet fenomeni markanızı tanır ve sizin işinize değer verirse iyi müşterilerle iletişime girme olasılığınız o kadar artar.

Kendi ajansınız için gerçekleştireceğiniz itibar yönetimi çalışmaları, nihayetinde ajans çalışanlarını ve müşterileri mutlu, ajansı ise daha başarılı bir yer haline getirir. Bu çalışmalar, günün sonunda ajansınızın büyümesine yardımcı olur.

Yüksek itibara sahip ajanslar birçok farklı kitlenin dikkatini çekmeyi başarır. Farklı kitleler size yeni güçler getirir ve ajansınız için gerçekleştirdiğiniz itibar yönetimi sizi daha iyi yerlere getirir.

  • Yeni işletme danışmanları, çünkü sizi seçebilirler.
  • İnsan kaynakları, çünkü size iyi çalışanlar önerebilirler.
  • Pazarlamacılar, çünkü markalarını size emanet edebilirler.
  • Meslek odaları, çünkü konferanslarında sizden bahsedebilirler.
  • Basın, çünkü bu üçüncü partiler sesini yükseltebilir.
  • Çalışanlar, çünkü en güçlü pazarlamacınız olabilirler.
  • Tüketiciler, çünkü eğer işiniz onlar için sosyal kazanca dönüşürse altın değerinde olursunuz.

En iyi ajansların listesini yapacak olursak sadece birkaç tanesinde hemfikir oluruz. Bunun sebebi, çok azının kendisi için başarılı itibar yönetimi gerçekleştirebilmiş olmasıdır. Ajansınızın itibarı yalnızca kendinize de müşterilerinize verdiğiniz önemi verdiğiniz zaman güçlü olabilir.


En iyiler arasında bilinen ajanslar üç ortak özelliğe sahiptir:

Başarılı medya ilişkileri

Dikkat çekici hikayelerden başarıyla tamamlanan işlere kadar müşterilerinizin hakkınızda bilgi almasını sağlayın. Medya ile ilişki kurmanın ve sektörde görünür olmanın önemsiz olduğunu bir an için bile düşünmeyin.

Zaman zaman ajansların kendi reklamlarını pazarlamacıların önemsemediği düşünülüyor. Aslında pazarlamacılar ve markalar ajansların işlerini takip ediyor. Bu kişiler için ajansların kendini basılı ya da dijital medyada nasıl temsil ettiğine büyük önem veriyor. Bu işler için vaktiniz olmadığını düşünmeyin. Medyayla başarılı ilişkiler kurarak onların hakkınızda olumlu yorumlarda bulunmasını sağlayın.

http://www.dijitalajanslar.com/ajanslar-icin-itibar-yonetimi/